BDP Meclis'te oturma eylemi başlattı

BDP Meclis'te oturma eylemi başlattı
BDP ve bazı bağımsız milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda oturma eylemi başlattı.

BDP'li ve bazı bağımsız milletvekilleri Uludere'de 35 kişinin öldüğü olayla ilgili TBMM'de oturma eylemi başlattı

Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın, çalışma süresinin dolması nedeniyle birleşimi kapatmasının ardından BDP'li milletvekilleri yerlerinden kalkmadı. Aralarında Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un da olduğu 19 milletvekili, BDP ve komisyon sıralarına oturmayı sürdürdü.

Daha sonra BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da Genel Kurula gelerek eyleme katıldı.

Milletvekilleri ve görevlilerin salondan ayrılması üzerine BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ayağa kalkarak, kendilerini izleyen basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Demirtaş, protestolarının TBMM'ye yönelik olmadığını belirterek, Meclisteki parti gruplarına yönelik olduğunu söyledi.

"SEMBOLİK BİR EYLEM"

Demirtaş, ''Bu Meclis'i protesto değil, grupları protestodur. Çözüm üretmeyen, tezkere kararı alan, sorun üreten grupları protesto ediyoruz. Son yaşananlar Türkiye'nin kritik noktada olduğunu gösteriyor. Çözüm bu çatı altındaysa, Hükümet bunun sesini kesmeye kalkıyorsa, bunu oturarak protesto ediyoruz. Meclis çatısı altında sembolik bir eylem yapacağız'' dedi.

Eylemin ne kadar süreceğine ilişkin karar almadıklarını ifade eden Demirtaş, ''Arkadaşlarımızla bunu konuşacağız. Bu sembolik bir eylemdir'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in kendilerini aradığını bildiren Demirtaş, ''Genel Kurulda olmazsa iyi olur. Meclis Başkanı olarak bunu doğru bulmuyorum'' dediğini aktardı.

GENEL KURULDA KÜRTÇE KONUŞTULAR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, eylemin başında BDP'li milletvekillerinin yanına gelerek, kendileriyle Kürtçe konuştu. Tanal, daha sonra Genel Kuruldan ayrıldı.

Ardından Genel Kurula gelen CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ''Gelmek sizden göndermek bizden'' diye espri yaptı. Çantasını alarak Genel Kuruldan çıkan Nazlıaka'nın, ''kolay gelsin'' demesine Önder, ''Kolaysa başınıza gelsin'' karşılığını verdi.

''SİZ GİDİN KAMERAYA ALACAĞIM''

Demirtaş, basın mensuplarına, ''Siz kalıyor musunuz-'' diye sordu. Basın mensupları ise ''Meclis görevlileri bırakırsa kalacağız'' dedi.
BDP'lilerin fotoğrafını çeken Önder, basın mensuplarının, ''Mesleğinizi unutmuyorsunuz'' demesine, ''Siz gidin, kameraya alacağım'' diye karşılık verdi. Önder, ''Tweet atarsınız'' diyen bir gazeteciye, ''Şifremi unuttum, Ertuğrul Bey Twitter'dan canlı yayın yapacak'' diye konuştu.

GAZETECİLER DIŞARI ÇIKARTILDI

Meclis görevlileri, Genel Kurulun kapanması üzerine gazetecileri basın locasından çıkardı.

BDP'lilerin eylemi, TBMM Genel Kurulunda devam ediyor.

(UGE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com