BDP savaş tazminatı istedi!

BDP savaş tazminatı istedi!
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, BDP’nin, PKK’ye karşı yürütülen mücadeleyi “savaş” olarak tanımlayıp yeni anayasaya, “Savaş zararlarının tespiti ve tazmini” maddesinin konulması önerisi komisyonda adeta “kıyamet” kopardı.

MHP’li Faruk Bal, böyle bir maddenin görüşülmesinden utanç duyduğunu belirterek “Kendimi Sevr’i imzalamaya memur edilmiş Osmanlı diplomatı gibi hissediyorum” dedi.
 
Komisyonun dünkü toplantısında BDP, “Savaş Zararlarının Tespiti ve Tazmini İle İlgili Önlemler” başlıklı madde önerisi verdi.
 
BDP’nin önerisinde, “Savaşın zararlarının saptanması, savaş yüzünden yerinden edilenlerin geri dönüşü ve ekonomik açıdan desteklenmesi, tahrip edilen yaşam alanlarının ve mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesi, zararların telafisi ve tazmini için bir meclis komisyonu kurulur. Komisyonun çalışma biçimi, oluşturuluşu, sivil toplumun katılımı, tazmin telafi ve tespit yöntemleri ile bütçeden ayrılacak fon yasa ile düzenlenir” hükmü yer aldı.
 
MHP VE CHP’DEN ÇOK SERT TEPKİ
 
MHP ve CHP, PKK ile yürütülen mücadelenin “savaş” olarak tanımlanmasına karşı çıktı. CHP’li komisyon üyesi Rıza Türmen, “Kiminle kim arasında savaş oldu? Türkiye kiminle savaştı? Savaşın tarafları kim” sorularını yöneltti. Türmen, terör zararlarının tazmini konusunda da yürürlükte olan bir yasa olduğunu anımsatarak “O komisyon, terör zararlarını tazmin ediyor. Eğer ondan şikâyetçiyseniz, tekrar AİHM’ye başvurabilirsiniz. Ancak AİHM de bu komisyonu etkili bir mekanizma olarak görüyor” görüşünü dile getirdi. AKP de “savaş” ifadesine karşı çıkarken CHP gibi terör zararlarının tazminine ilişkin yasanın yeterli olduğunu dile getirdi.
 
SEVR BENZETMESİ

 
Ancak komisyonda tansiyonu yükselten, MHP’li üyeler Faruk Bal ve Oktay Öztürk’ün tepkisi oldu. Bal, böyle bir önerinin komisyona getirilmesi ve görüşülüyor olmasından dolayı “üzüldüğünü ve utandığını” belirterek “Kendimi Sevr Antlaşması’nı imzalamaya memur edilmiş Osmanlı diplomatı gibi görüyorum. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne mi anayasa yapıyoruz, yoksa savaş kaybetmiş bir devlete mi anayasa yapıyoruz? Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasasına savaş tazminatı hükmü konulursa, bu, ahlaksız ve şerefsiz bir anayasa olur” diye konuştu.
 
Faruk Bal, anayasa hazırlayan bir komisyonda böyle bir önerinin görüşülemeyeceğini belirterek müzakerelerin tutanaklardan çıkarılmasını istedi. Ancak BDP, CHP ve AKP buna gerek olmadığını belirtince Bal, PKK’nin ileride bu görüşmeleri uluslararası zeminlerde kullanmak için “delil” olarak kullanacağını savundu. MHP’nin itirazlarına karşın görüşmeler tutanaklarda kaldı. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com