BDP: Seçim barajı yüzde 3'e düşsün

BDP: Seçim barajı yüzde 3'e düşsün
BDP, yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 3'e indirilmesi için kanun teklifi verdi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Başkanlığı'na Milletvekili Seçim Kanunu'nda yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 3'e indirilmesini için kanun teklifi verdi.
 
Teklifin gerekçesinde, seçim barajının siyasi partilerin parlamentoda temsil hakkı elde etmesi için ulusal veya yerel düzeyde toplam geçerli oyların belli bir yüzdesini almalarını zorunlu kılan düzenleme olduğu belirtilerek, "Bu düzenleme, küçük partilerin parlamentoya girmesini engellemekte, diğer bir deyişle belli bir sayının altında kalan toplumsal grupların ekonomik, siyasal, kültürel vs. talep ve beklentilerinin parlamentoda temsiline imkan vermemektedir. Seçim sistemlerinden nispi temsil sistemini uygulayan demokratik ülkelerin bir kısmında seçim barajları uygulanmakta ise de bu barajlar yüzde 1 ile yüzde 5 arasında değişmektedir. En yüksek oran ise yüzde 10 ile Türkiye uygulamasıdır" denildi.
 
Halen yürürlükte olan bu barajın Avrupa ülkelerindeki en yüksek baraj olduğuna işaret edilen gerekçede, "Yapılan değişiklik ile halihazırda uygulana gelen yüzde on oranındaki seçim barajının yüzde üçe indirilerek, halk iradesinin temsiliyetinin artırılması amaçlanmıştır" değerlendirmesi yapıldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com