BDP: Sol İttifak Kurulsun CHP: Işbirliğine Hazırız !

BDP: Sol İttifak Kurulsun CHP: Işbirliğine Hazırız !
Bayrama 'CHP-BDP ittifakı' damga vurdu. BDP, ilk defa CHP'yi ziyaret ederken, Süheyl Batum işbirliği için yeşil ışık yaktı: Eşitsizlikleri giderecek tüm partilerle işbirliği yaparız...

CHP ve BDP'nin ilk buluşmasında seçim ittifakı da atıldı. Yıllardır bir araya gelmeyen iki parti arasında Kurban Bayramı ziyareti buzların erimesine yetti. İki parti arasındaki yakınlık, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın CHP ile seçimlerdeki “sol ittifak” önerisinin ilk adımı olarak yorumlanırken, CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum'un 'sol blok' hakkında, “Ülkedeki eşitsizlikleri giderecek bütün parti ve görüşlerle işbirliği yaparız” açıklaması dikkat çekti.

CHP-BDP ARASINDA KARŞILIKLI ZİYARET

Kılıçdaroğlu'nun Önder Sav ekibini tasfiyesinin ardından BDP'nin bayramlaşma teklifini kabul eden CHP, BDY'yi hem genel merkezde ağırladı hem de BDP'ye heyet gönderdi. CHP heyeti, BDP Genel Merkezi'ne çikolata ve çiçekle geldi. CHP'lileri Tuncer Bakırhan ile Fatma Kurtulan karşıladı. CHP'li Gök'ün, “Bizim için Anadolu coğrafyasında herkesin barış içinde yaşaması önemli. Bu coğrafyada kutladığımız ortak günler barışı hatırlatmaya, kardeşliği yaşama geçirmeye vesile oluyor” sözleri yakınlaşmanın ilk sinyalleri gibiydi.

'CUMHURİYETİN YENİDEN OLUŞTURULMASI'

BDP'nin CHP ziyaretinde ise, misafirleri CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum karşıladı. Batum, “Türkiye'de demokratik, emeğin hakları dahil sosyal hakları savunan, hukukun üstünlüğüne dayanan bir cumhuriyetin yeni baştan oluşturulması gerekiyor. Ülkedeki eşitsizlikleri giderecek bütün parti ve görüşlerle işbirliği yaparız” dedi. BDP'li Osman Özçelik de, demokrasiyi savunan bütün herkesle ilişki kurduklarını belirterek, CHP'yle de bundan sonra bu çizgide bir birlikteliğin olabileceğine vurgu yaptı.

Aksu örneğini unuttu

Referandumda 'evet' diyeceğini açıkladığı için Sezen Aksu'ya 'Sazan Aksu' yakıştırmasında bulunan Süheyl Batum'un Kılıçdaroğlu'nun Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarlarını ziyaret etmesiyle ilgili olarak, “Sanatçılar hangi görüşte olurlarsa olsunlar, görüşlerini açıklamaları gerekiyor. Farklı görüştekilere biraz müsamahalı davranmadık. Türkiye'de insanların, sözlerini söyledikleri için yurt dışına gitmek zorunda bırakılmaması gerek” sözleri dikkat çekti.

Kemalist ittifak tutmaz

BDP-CHP arasındaki 'sol ittifak' tartışmalarına Kürt aydın Enver Sezgin'den 'tutmaz' yorumu geldi

• BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın önerisiyle gündeme gelen CHP-BDP arasındaki sol ittifaka Kürt aydınlardan, “Kemalist ittifak tutmaz” yorumu geldi. BDP'nin CHP'yle ittifaka gitmesinin 'doğru bir yaklaşım' olmayacağını belirten Kürt aydın ve yazarlarından Enver Sezgin, “Kemal Kılıçdaroğlu bugüne dek 'Kürt' sözcüğünü dahi ağzına almadı. Amaç Kürt meselesinin çözümü için bir ittifak yapmak mıdır? Eğer öyleyse bu konuda bir projesi dahi olmayan CHP'yle değil AK Parti'yle ittifak yapılmalıdır. Eleştirseniz de AK Parti'nin ortada bir projesi var. Eğer AK Parti karşıtlığı üzerinden CHP ile bir ittifak yapılacaksa bu da geri teper. Kürtlerin 'CHP'yle ittifak' şeklinde bir talebi yok. CHP içindeki katı ulusalcılar da böyle bir ittifak-işbirliğini kabul etmez. 'Kiminle savaştıysam onunla barışırım' zihniyeti var. Öcalan da bunu dile getirdi. CHP'yi de devlete daha yakın görüyor. Bu eski bir zihniyettir. Savaştığın kesimlerin rolü değişti, güçleri azaldı. Barış yapmak istiyorsan o gün kim meşru hükümetse onunla konuşman lazım” dedi.

EVET DİYEMEYENLER MUTSUZDU

Sezgin, “('BDP'nin Kemalist ittifakı) tutmaz. 'Laik ittifak kuracağız' deniliyorsa, bu da yanlış bir tutum. Karşında anti-laik bir tutum mu var. Referandumda bile BDP seçmeninin böyük bir bölümü sandık başına gidip EVET demediği için mutsuz oldu. SHP ile yerel seçimlerdre işbirliği yapılmıştı, o zamanki DEHAP seçmeni bundan bile mutsuzdu” diye konuştu.

Seçime bağımsız girseler daha iyi

BDP, Kürt sorununun çözümünden öte parlamentoya daha güçlü girmek istese bile ittifakın yanlış olacağını savunan Sezgin, “BDP bağımsız adaylar göstererek daha güçlü şekilde parlamentoya girebilir. CHP'yle ittifaktansa bağımsız adaylar daha güçlü bir BDP yaratır. 20 değil 30 parlamenter çıkarabilir. Ancak CHP-BDP ittifakı iki partiyi zayıflatır, AK Parti'yi ise güçlendirir” diye konuştu.

CHP YİNE İNCE'DEN İKİ PARÇAYA BÖLÜNDÜ

Kılıçdaroğlu'nun 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacağını açıklayarak CHP içinde kriz yaratan CHP Grupbaşkanvekili Muharrem İnce ittifak konusunda da, “BDP önce solcu olsun. Onun için de muhatap olarak görmüyorum” yorumunu yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer ise, tüm sol partilere CHP çatısı altında siyaset yapma çağrısında bulundu.

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com