BDP’den skandal teklif!

BDP’den skandal teklif!
Abdullah Öcalan ile İmralı’daki görüşmelere katılan BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, tekke, türbe ve zaviyelerin yeniden açılmasına yönelik yasa teklifinin ardından, şimdi de Şapka Kanunun yürürlükten kaldırılmasını istedi.

Yasa teklifini TBMM ‘ye sunan Altan Tan, Anayasa’da ‘’Türkiye Cumhuriyetinin lâik niteliğini koruma amacını güden inkılâp kanunu’’ olarak yer alan Şapka Yasasının yürürlükten kaldırılmasını istedi.
 
Tan, 1925 tarihli yasaya göre milletvekilleri ile devlet memurlarının şapka takmasının zorunlu olduğunu ancak günümüz şartlarında buna uyulmadığını belirtti.
 
Yasaya aykırı hareketi 6 aya kadar hapisle cezalandıran TCK’nın 222’inci maddesinin de yürürlükten kaldırılmasını istedi.
 
BDP’li Tan, daha önceki kanun teklifinde de tekke ve zaviyelerin İslam kültürünün unsuru olduğunu savunmuş ve Nakşibendilik, Kadirilik, Halvetilik, Cerahilik gibi tarikatların örgütlenmesini ve Alevi Bektaşilere ait unvanların da yasak olmaktan çıkarılmasını istemişti. İnkılap Kanunları arasında yer alan bu yasa, Atatürk’ün 30 Ağustos 1925 günü Kastamonu’da yaptığı ‘’Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olmaz’’ açıklamasından sonra hayata geçirilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com