BDP'den 'Uludere' planı

BDP'den 'Uludere' planı
BDP, Uludere operasyonunun birinci yılında bakın neler yapmayı planlıyor.

BDP, 34 kişinin ölümüne neden olan Uludere operasyonun birinci yılında çeşitli anma ve protesto eylemleri yapma kararı aldı.

BDP tarafından açıklanan PM-MYK sonuç bildirgesinde 28 Aralık’ta gerçekleşen Uludere operasyonun birinci yılı yaklaşırken, geniş kesimlerin adalet çağrılarını sürdürmelerinin önemli olduğu ifade edilerek, “34 sivili öldürenlerin, öldürülmesi için emir verenlerin henüz ortaya çıkarılmamış olması, Roboski katliamının aydınlatılmamış olması kamuoyunun vicdanını kanatmaktadır” denildi.

Bildirgede Uludere operasyonun birinci yılı için eylem planı açıklanırken, 28 Aralık’ta parti binalarına, iş yerlerine ve evlere siyah bezler asılıp yakalara siyah kurdele takılacağı duyuruldu. BDP PM ve MYK’da alınan kararlar şöyle:

“Rojova halkının kazanımlarını savunmak, Türkiye halklarına ve dünyaya anlatmak, sınır kapıları kapatılarak ambargoya maruz kalan Rojava halkı için dayanışmayı yükseltmek ve sınır kapılarının açılması için mücadele etmek için çalışmalar yapacaktır.

Roboski katliamının birinci yılında Eş Başkanlar ve milletvekilleri ile Mardin, Şırnak, Hakkari ve Siirt il örgütlerimiz Roboski’de olacaklardır.

Bir yıldır Roboski davasında en ufak bir gelişme yaşanmadığından, 27 Aralık’ta Eş Başkanların katılımıyla Diyarbakır Adliyesi’nin önünde bir açıklama yapılacaktır.

Bütün örgütlerimiz anma ve protesto eylemleri düzenleyeceklerdir.

28 Aralık’ta parti binalarına, işyerlerine ve evlere siyah bezler asılıp yakalara siyah kurdele takma eylemi yapılacaktır.”


Bildirgede ayrıca, metropollerdeki il yönetimlerinin, işçi ve çalışanların haklarından sorumlu bir yönetici saptayarak, illerdeki işçi ve çalışanların koşullarını, hak ihlallerini Meclis Grubuna iletmeleri de istendi. Yine “Diyalog Toplantıları” kapsamında Alevilerle buluşma gerçekleşeceği de kaydedildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com