BDP'li belediyelerden PKK'ya yardım

BDP'li belediyelerden PKK'ya yardım
BDP'li belediyeler PKK'ya yılda 28 milyon lira aktarıyor.

PKK'nın şehir örgütlenmesi KCK operasyonunun mali boyutu da deşifre edildi. BDP'li belediyelerin örgüte "devrim vergisi" adı altında yılda 28 milyon liralık kaynak aktardığı ortaya çıktı. BDP'li belediye başkanlarının da maaşlarının bir kısmını "vergi" olarak PKK'ya verdiği belgelendi.
 
Bir çok BDP yöneticisi ile partili belediye başkanlarının tutuklanmasına yol açan KCK operasyonu, yaklaşık bir yıldır devam eden teknik takip ve mali incelemeye dayanıyor. Teknik takipte, PKK'nın şehir yapılanması olan KCK'nın, örgüte üye kazandırmak, mali kaynak sağlamak, ilaç gibi malzemeleri temin etmek için çalıştığı belirlendi. Bu kapsamda elde edilen bilgi ve belgeler, Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) da gönderildi. MASAK uzmanlarının güvenlik güçleri ile yapmış olduğu araştırmalarda, KCK üyelerinin, örgüte her yıl yüklü miktarlarda kaynak temin ettiği belirlendi.
 
Devrim vergisi için makbuz kesildi

 
Bu çerçevede yapılan incelemelerde, KCK'nın örgüt için Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere yılda 28 milyon lira (15 milyon dolar) tahsil ettiği belgelendi. Bunun PKK tarafından "devrim vergisi" adı altında toplandığı ve vergiyi ödeyen kişilere de "makbuz" verdiği tespit edildi. Yine incelemelerde, verginin büyük kısmının BDP'li belediyelerden ve belediyeden iş alan firmalardan tahsil edildiği saptandı.
 
Avrupa'dan gelen paralar dahil değil
 
Yetkililer, PKK'nın yıllık 28 milyon liralık "geliri"nin içinde uyuşturucu, silah ve insan ticaretinden elde edilen gelirlerin bulunmadığını belirtti. Bu rakamın sadece belgelenen miktar olduğuna dikkat çeken yetkililer, PKK'ya Türkiye içinden aktarılan gerçek kaynağın ise bu rakamın çok üzerinde olduğunu bildirdi. Yetkililer, aynı şekilde Avrupa'dan da PKK'ya yüksek miktarda kaynak aktarımının olduğunu vurguladılar.
 
Başkanların yarı maaşları da örgüte
 
KCK operasyonlarına tepki gösteren BDP'li belediye başkanlarının, maaşlarının bir kısmını PKK'ya ödedikleri belgelendi. Operasyon kapsamında yapılan incelemelerde, bazı belediye başkanlarının maaşlarının yarı tutarını terör örgütüne vergi olarak ödediği saptandı. Yine, belediyelerde çalışan üst düzey personelin maaşlarından da örgüte gelir sağlamak için önemli ölçüde kesinti yapıldığı tespit edildi. Yetkililer, KCK iddianamesinin tamamlanması ile birlikte, belediyelerden yapılan kaynak aktarımlarının da kamuoyuna açıklanacağını kaydetti.

Star
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com