BDP'li il başkanına 12,5 yıl hapis

BDP'li il başkanına 12,5 yıl hapis
BDP Adana İl Başkanına 12,5 yıl hapis cezası verildi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Adana İl Başkanı 56 yaşındaki Mehmet Zeki Karataş 'terör örgütüne yardım' iddiasıyla yargılandığı davada 12,5 hapis cezasına çarptırıldı.
 
Adana Emniyet Müdürlüğü, bir telefon ihbarı üzerine 7 Aralık 2007 ve 26 Şubat 2008 tarihlerinde BDP Adana İl Başkanlığı'nda arama yaptı. Aramalarda hakkında 'toplatma' ve 'yasaklama' kararı bulunan kitap, dergi, afiş ve dokümanlar bulundu. Yapılan soruşturmanın ardından, Adana İl Başkanı Mehmet Zeki Karataş, Başkan Yardımcısı 30 yaşındaki Kenan Büyüktaş ile parti üyesi 26 yaşındaki Musa Meşe ile 31 yaşındaki Senar Abı hakkında 'yasadışı PKK/Kongra-Gel terör örgütüne yardım' etmek suçlamasıyla Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
 
SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
 
Yargılamada hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen İl Başkanı Karataş, 2008'de yapılan aramayla ilgili ifadesinde, "Ben olay tarihinde Ceyhan'daydım. Polis beni arayıp, parti binasında arama yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine ben de yardımcım olan Kenan Büyüktaş'ı partiye yönlendirdim. Bulunanlar diğer odalardaymış. Ben partinin bütün odalarını her gün kolluk görevlisi gibi aramam mümkün değil. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.
 
Karataş, 2007'de yapılan aramayla ilgili de şunları söyledi:
 
"Yapılan aramada ben parti binasında değildim. Polisin aramasından sonra genel merkezle yaptığım görüşmede, malzemelerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle, partinin kadın meclisi tarafından gönderildiğini, malzemenin kadınlara özgü olarak parti çalışmalarında kullanılacağını öğrendim."
 
Başkan Yardımcısı Kenan Büyüktaş da savunmasında, parti binasında ele geçirilen kitap, dergi, afiş ve dokümanları ilk defa arama sırasında gördüğünü, bunların ne zaman, nereden, kimler tarafından getirildiğini bilmediğini, ele geçen resimdeki kişilerin kim olduğunu dahi bilmediğini söyledi. Parti üyesi Musa Meşe de, partinin genel merkezinden gönderilen koliyi kargo şirketinden alıp, partiye getirdiğini söyledi.
 
Mahkeme heyeti, geçen 8 Eylül'de yapılan KCK operasyonunda 10 partiliyle birlikte tutuklanan İl Başkanı Mehmet Zeki Karataş'ı 'terör örgütüne yardım' suçlarından toplam 12 yıl 6 ay, Başkan Yardımcısı Kenan Büyüktaş ile parti üyesi Musa Meşe ve Senar Abı ise 6'şar yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com