BDP'li vekilden barış şartı! Öcalan serbest kalacak..

BDP'li vekilden barış şartı! Öcalan serbest kalacak..
BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Kürt sorununun çözüm şartını açıkladı.

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Kürtlerin silahlı mücadeleyi sürdürebilecek kabiliyette olduğunu savunurken, “Türkiye’ye barışın ancak Kürtlerin bir statü alması ve liderleri Öcalan’ın serbest bırakılması halinde gelebileceğine inanıyorum” dedi.

Rusya’nın Sesi’ne göre, Zenderlioğlu, çözüm sürecine ilişkin, Kürtlerin gerekli olması halinde silahlı mücadeleye devam etmeye hazır olduğunu, ancak barış yolunu seçtiğini söyledi. PKK ele başı Abdullah Öcalan’ın Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt Sorunu’nun çözümü için yol açarak yeni bir etap başlattığını savunan Zenderlioğlu, “Kürtler hiçbir zaman savaşı istememişlerdir, ancak iktidar makamlarının sert politikası onlara başka bir çıkar yol bırakmamıştı” dedi.

Zenderlioğlu, şunları kaydetti:

“Uzun yıllardır süren savaş, Türkiye’deki tüm halklara acı verdi. Kürt tarafı silahlı mücadeleyi sürdürebilecek kabiliyettedir. Ancak barış yolunu seçmiştir. Barışa ulaşmak için her şeyi yaptık ve yapacağız. Bugün artık kan dökülmüyor, bu en önemli husustur. Kürt tarafı ateşkes ilan etti ve silahlı gerilla birliklerinin Türkiye dışına çıkma süreci başladı. Hükümet ise bu tarihi sürece cevabi bir adım atmalıdır, bu adım ülkede barışa ortak yönelimin teyidi olacaktır. Türkiye’ye barışın ancak Kürtlerin bir statü alması ve liderleri Öcalan’ın serbest bırakılması halinde gelebileceğine inanıyorum. İktidar partisinden cevabi adımlar bekliyoruz, ümit ediyoruz ki fazla bekletilmeyiz.” (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com