BDP'li vekiller açlık grevine başladı

BDP'li vekiller açlık grevine başladı
Ayna ve Üçer'in ardından bugün de BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder , Sabahat Tuncel, Adil Kurt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi, anadilinde eğitim ve savunma talebiyle 12 Eylül’de başlatılan açlık grevlerine destek için BDP milletvekilleri Özdal Üçer ve Emine Ayna’nın ardından bugün BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder , Sabahat Tuncel, Adil Kurt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Diyarbakır’da açlık grevine başladı.
 
Kışanak basın açıklamasında şunları söyledi:
 
“Tüm belediyeler adına büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir ile birlikte  süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. Tutsakların talebi bizimde talebimizdir. Bizde çözüm müzakerelerin başlamasını istiyoruz. Bizde kürt halkının dili üzerindeki yasakların kaldırılmasını istiyoruz. bu çığlığın sesin duyulması için bizde bugünden itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. Cezaevlerindekilerin talebi bizimde talebimizdir. Çözüm bulunursa arkadaşlarımızın eylemi sona ererse bizde sona erdiririz. Aksi takdirde sonuna kadar yürümeye kararlıyız”
 
KOMİSYON FAALİYETLERİ ASKIYA ALINDI
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise açlık grevleri sona erinceye kadar parlamentodaki komisyon faaliyetlerini askıya alacaklarını, sadece Genel Kurul'a katılacaklarını belirtti.
 
Kocatepe Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ''Halkların Demokratik Kongresi''ne katılan Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, hükümetin ve devletin Kürtlerin taleplerini görmezden geldiğini söyledi.
 
Açlık grevinin, Kürtlerin direnme hakkının parçası olduğunu ifade eden Demirtaş, açlık grevleri sona erinceye kadar parlamentodaki komisyon faaliyetlerini askıya alacaklarını, sadece Genel Kurul'a katılacaklarını kaydetti.
 
"BAŞKA ALTERNATİFİMİZ KALMADI"
 
Diyarbakır’daki DTK binasında açlık grevini sürdüren BDP miletvekili Özdal Üçer, eylemcilerin taleplerinin Kürt halkının talepleri olduğunu belirterek, “Ölüm eşiğine gelmesi durumunda bile Başbakan demagoloji yaparak, Kürt halkının değerlerine, bütün siyasi temsilcilerine hakaret ederek kendini aşan söylemlerde bulunmaktadır. Başbakan’ın yapmış olduğu açıklamalar düzeysizliğini açık bir şekilde gösteriyor. Ya Başbakan bunu anlayabilecek zekâ düzeyinden yoksundur ya da fesatlık olsun diye öyle ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Bu talepleri karşılamak yerine böylesi bir zıtlaşmaya girmesi bizleri de çaresiz hale getirmektedir. Bizim de bu eyleme destek olmaktan başka bir alternatifimiz kalmadı. Bizler keşke açlık grevinin olduğu ilk gün zindan kapılarına dayanmış olsaydık, onlarla aynı açlık grevine oturmuş olsaydık” diye konuştu.
 
MUM EYLEMİ
 
Bu arada BDP, açlık grevlerine dikkat çekmek için yarından akşam saat 19.00’dan itibaren bütün ev ve işyerlerinin gece boyunca “ışıklarının kapatılması” ve evlerin, işyerlerinin dış pencere ya da balkonlarında mum yakarak, “ölümlere hayır” mesajı verecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com