BDP'li vekillerin tahliye taleplerine ret

BDP'li vekillerin tahliye taleplerine ret
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Selma Irmak ve Van Milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatlarınca 3'ncü yargı paketi kapsamında tahliye edilmelerine ilişkin yapılan başvuru değerlendirildi.
Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, 2 milletvekilinin talebini reddetti. KCK/TM kapsamında tutuklu olarak Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ve Van Milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatları tarafından, bir süre önce uygulanmaya başlanan 3'ncü yargı paketi kapsamındaki tahliye talepleri, kabul edilmedi. 
 
MAHKEMEDEN KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİNİN VARLIĞI VE KATOLOG SUÇ VURGUSU 
 
Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ve Van Milletvekili Kemal Aktaş, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, eski Diyarbakır İHD Şube Başkanı Muharrem Erbey, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı ve Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak’ın da aralarında bulunduğu 20 KCK/TM tutuklusu ile ilgili tahliye talebini değerlendirdi. 
 
Dosyayı inceleyen mahkeme heyeti, aralarında milletvekillerinin de bulunduğu 20 sanık hakkında TCK’nın 'Terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı, hatırlatılan kararda, 'Dosyadaki olay ve fotoğraf tespit tutanaklarına göre kuvvetli suç şüphesinin varlığı, suçun CMK 100/3'ncü maddesinde yer alan katalog suçlardan olması, kaçma şüphesinin bulunması ve bu koşullar altında adli kontrol uygulamasının tutuklamadan beklenen amaca ulaşılmasını sağlamayacağı göz önüne alınarak, tahliye taleplerinin reddine karar verilmiştir' denildi. 
 
Aktaş ve Irmak’ın avukatları, mahkemeye sundukları dilekçede, 3'ncü Yargı Paketi olarak bilinen 6352 Sayılı 'Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında' kanun gereği, müvekkillerinin milletvekili olması, tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin toplanmış olması ve kaçma sebebinin olmaması gözönünde bulundurularak, haklarında adli kontrol kararı verilerek, tahliye edilmeleri talebinde bulunmuştu. Avukatların verdiği dilekçede, müvekkillerinin 'örgüt üyesi olmak' suçundan 27 Nisan 2009 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğu, milletvekili seçilmesine rağmen tutuklu bulunmasının hukuka aykırı olduğu, mahkemenin tutuklama kararının da milletin iradesinin parlamentoya yansımasının önünde engel teşkil ettiği kaydedilmişti. 
 
Avukatların talebini değerlendiren cumhuriyet savcısı mahkemeye sunduğu mütalaasında, 'Dosya kapsamına göre adli kontrol kararı verilmesi gerekli olmadığından, talebin reddine karar verilmesini' istemişti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com