BDP'nin TBMM grup toplantısı

BDPnin TBMM grup toplantısı
HDP Eşbaşkanı Tuncel:

TBMM (AA) - HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, "Bu seçimin en büyük kaybedeni Anamuhalefet Partisi ve onun içindeki cemaat ve MHP koalisyonudur" dedi.

BDP'nin TBMM grubunda konuşan Tuncel, Ağrı'da seçimlerin iptal edilmesini değerlendirdi. Seçimler üzerindeki şaibenin bir kez daha ortaya çıktığını ileri süren Tuncel, "Madem Ağrı'da seçimi iptal ettiniz o zaman Ceylanpınar'da da iptal edin" çağrısında bulundu.

Seçimleri Anamuhalefet Partisi üzerinden de değerlendiren Tuncel, CHP'nin otoriterleşen sisteme karşı kendisini alternatif gösterdiğini, ancak uyguladığı politikanın, Türkiye'nin temel sorunlarının çözümünden uzak olduğunu savundu.

CHP'nin, yalnızca AK Parti'nin koltuğuna göz koyan, Başbakan'ın yerini almak isteyen bir imaj sergilediğini öne süren Tuncel, "CHP, kendisine yeni bir kimlik edindi. Sosyal demokrasiden vazgeçti, daha milliyetçi bir konuma geldi. Kendisine yeni bir milliyetçi hat çizdi. Bu seçimin en büyük kaybedeni Anamuhalefet Partisi ve onun içindeki cemaat ve MHP koalisyonudur" dedi. Tuncel, seçim sürecinde partisine yönelik saldırılarda CHP tabanının olmasını tesadüf olarak değerlendirmediğini söyledi.

 

-Çözüm süreci

 

Çözüm sürecinde yasal adımlar atılmadığını iddia eden Tuncel, hükümetin bu konudaki politikasını eleştirdi. Tuncel, şunları söyledi:

"Çözüm süreci eğer yasal zemine kavuşturulmazsa çatışmanın başlaması kaçınılmaz. Bunu tehdit olarak söylemiyoruz. Türkiye'nin yüzde 80'ni artık savaş istemiyor. 'Biz adım atarsak Kürtlere taviz veririz' anlayışı yanlıştır. Müzakere yasası çıkarılmalıdır. Biz kanun teklifi de verdik. Aksi halde Türkiye'de gerçek anlamda barış elde edilemez. 

Bakın, hareketlilik başladı. Sokaklar yeniden ısınmaya başladı. Bir yandan 'barış' diyeceksiniz bir yandan askeri hareketliliğe devam edeceksiniz. Bu kabul edilebilir durum değil. 

Türkiye'nin bölgedeki komşuları artık Kürdistan'dır. Türkiye'nin yapması gereken şey bu komşularıyla barışmaktır. Irak Kürdistanı, Federe Kürdistan Bölgesi ile en çok ilişkilerini geliştirilmesi gereken Türkiye'dir."

Mısır'daki idam kararlarını da değerlendiren Tuncel, bunun kabul edilebilir olmadığını, bu karardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com