BDP'ye 'Sorumlu Ol' Uyarısı!

BDP'ye 'Sorumlu Ol' Uyarısı!
BDP'lilerin Genel Kurul'da Kürtçe konuşmalarıyla başlayan “iki dillilik” tartışmasına Cumhurbaşkanı Gül de müdahil oldu: Herkes büyük bir sorumluluk duygusu içinde hareket ederse daha çok faydalı olur...

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'de Kürtçe hitap üzerinden başlayan iki dil tartışmasında BDP'lileri sorumlu olmaya çağırdı.

Gül, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaretinde “Resmi dil Türkçedir ama Türkiye'de konuşulan başka diller de vardır. Halkımızın konuştuğu diller bizim dillerimizdir” diye konuştu. Gül, bunların ayrı bir konu olduğunu ancak Türkiye Cumhuriyetinde Türkçenin herkesin ortak dili olduğunu vurguladı. Gül, şöyle devam etti:

HERKES 1. SINIF VATANDAŞ

“Türkçeyi bilmeyen, öğrenmeyenlere hep öğretmemiz gerekiyor. Ama herkes Türkçeyi bilir ve hiç kimse Türkiye'de ikinci sınıf vatandaş olmak istemez. Herkes birinci sınıf vatandaştır. Vatandaşlarımızın konuştuğu farklı diller bizim kültür mirasımızdır. Anayasamız bize bütün kültür mirasımızı korumayı emrediyor. Bunlar bazen müzeler olur, bazen binalar olur, bazen destanlar olur, bazen diller olur. Bu bakımdan baktığımızda Türkçe de Kürtçe de konuşulan dildir. Vatandaşlarımızın bazıları konuşuyordur. O da bizim dilimizdir ama Türkiye Cumhuriyetini resmi dili Türkçedir ve böyle de devam edecektir.”

DİKKATLİ HAREKET EDİLMELİ

Bugün Türkiye'nin daha çok demokratikleştiğini, Türkiye'de herkesin birbirini daha çok anlamaya çalıştığını vurgulayan Gül, şunları söyledi: “Eskiden farklılıklarımızı korkulacak bir şey gibi görürken şimdi farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeye başladığımız bir dönemde herkesin daha sorumlu, herkesin daha dikkatli hareket etmesi yolumuzu daha çok açar.”

Hani benim bilyelerim, topacım...

Gül, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaretinin ardından Cuma namazını Ahi Elvan Camii'nde kıldı. Cami çıkışında Ankara'daki tarihi kent merkezi Ulus ve civarında incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, esnafı gezdi, öğle yemeğini “Emin Usta” adlı köftecide yedi. Izgara köfte ve salata yiyen Gül, burada kendisine armağan edilen topacı da çevirdi. Bir başka dükkanın önünde gramofon gören Gül, gramofondan müzik dinledi. Gül'e bir esnaf tarafından çakı, eşi için kolye ve tespih de armağan edildi.

TBMM'nin çift dilli olması için talebimiz yok

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM'nin iki dilli olması ya da TBMM'de Kürtçe konuşulması gibi bir talepleri bulunmadığını belirterek, “Türkiye'yi bölecek, etnik çatışma yaratacak hiçbir projede BDP'nin, halkımızın imzası olmaz” dedi. Demirtaş, Avrupa Birliği ülkeleri  büyükelçileriyle yaptığı görüşme öncesi ikinci bir dil olarak Kürtçe'nin kullanılmasında ısrarcı olup olmayacakları sorusuna şu ana kadar hiçbir BDP milletvekilinin Meclis'te Kürtçe konuşma yapmadığını, 1-2 cümle kullandığını söyleyerek cevap verdi. Demirtaş, şunları kaydetti:

“TBMM iki dilli olsun, isteyen Kürtçe konuşsun, isteyen Türkçe konuşsun diye bir talebimiz yoktur. Biz anadilin eğitim dili olmasını, kamusal alanda özgürce kullanılmasını, basın yayın, kültür, ticari alanda özgürce konuşulması gerektiğini savunuyoruz.”

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMASI

 Demirtaş, Genelkurmay'ın açıklamasıyla ilgili “Siyaset üzerinde vesayet anlamına gelecek hiçbir açıklama bizim açımızdan demokratik bir yaklaşım olmaz. Merak ediyoruz askeri vesayeti kaldıracağız diyen hükümet bu açıklamaya ne diyecek” dedi. Demirtaş, demokrasilerde, demokratik sivil yönetimlerde ordunun siyasal bir partiye karşı açıklama yapamayacağını ifade etti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com