BDT Genelkurmay Başkanları Bakü'de

BDT Genelkurmay Başkanları Baküde
BDT Genelkurmay Başkanları, üye ülkeler arasındaki 2015 yılı faaliyet planı mutabakat zabtı imzaladı

BAKÜ (AA) - Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) üye devletlerin  Genelkurmay Başkanları, Azerbaycan'da toplandı.

Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Necmeddin Sadıkov'un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Rusya  Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Valeriy Gerasimov, Kazakistan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Saken Jasuzakov, Belarus Genelkurmay Başkanı Birinci Yardımcısı Tuğgeneral İgor Lavrinenko, Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Birinci Yardımcısı Albay İlyazbey Subankulov, BDT Savunma Bakanları Komitesi Sekreteri Tümgeneral Aleksandr Sinayskiy ve BDT Yürütme Kurulu Başkanı Sergey Burutin katıldı.

BDT üyeleri arasındaki askeri ilişkilerin gözden geçirildiği, planların değerlendirildiği toplantının başında katılımcılar selamlama konuşması yaptı.

- Azerbaycan Genelkurmay Başkanından "Karabağ" vurgusu

Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Necmeddin Sadıkov, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmaya ve Yukarı Karabağ sorununa dikkat çekerek, Azerbaycan halkının mevcut durumu hiçbir zaman kabullenmeyeceğini söyledi.

Azerbaycan'ın uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde kendi hakkını aradığını ve bunun için tüm imkanlarını seferber ettiğini kaydeden Sadıkov, şunları kaydetti:

"Bu sorunu oluşturanların artık Azerbaycan'ın ve Azerbaycan halkının durumunu görmesi lazım. Sabrımız tükenmez değil. Askeri bütçemiz her geçen gün artıyor. Yine de sorunun barış yolu ile çözülmesinden ümitliyiz. Fakat uluslararası kurumlar çifte standart uygulamasına son vermeli ve Ermenistan'ı BM Güvenlik Konseyi'nin Karabağ konusunda aldığı kararları uygulamaya mecbur etmelidir."

Toplantıdan sonra BDT Genelkurmay Başkanları, 2015 yılı faaliyet planı mutabakat zabtı imzaladı.

- 2020 yılını da kapsayan işbirliği konsepti değerlendirildi

Tüm komutanlar adında konuşan Rusya  Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Valeriy Gerasimov, üye ülkeler arasındaki askeri ilişkiler ve işbirliği konuları üzerinde fikir alışverişi yaptıklarını belirtti.

Ülkeleri ilgilendiren yaklaşık on konuyu görüştüklerini bildiren Gerasimov, tarafların 2020 yılını da kapsayan işbirliği konseptini beğendiklerini ve 2015 yılı için hazırlanan faaliyet planında mutabakata vardıklarını kaydetti.

Askeri işbirliğinin çeşitli dallarını, ortak radar uyarı sistemi, ortak radyasyon ve kimyasal değerlendirme konularını görüştüklerini söyleyen Gerasimov, insani yardım amaçlı ortak askeri mühendis taburunun kurulmasının gündeme geldiğini ifade etti. 

Üye devletlerin çıkarları doğrultusunda coğrafi mekan bilgi paylaşımı konusunu da görüştüklerini belirten Rus Genelkurmay Başkanı, mutabık kalınan tüm konuların, genel, bölgesel ve ulusal çıkarlar dikkate alınarak çok taraflı askeri işbirliğinin gelişmesi açısından karara bağlandığını ifade etti.

BDT Genelkurmay Başkanları, Azerbaycan ziyaretleri çerçevesinde, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Fahri Hiyaban'daki mezarını ve Bakü 20 Ocak Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etti.

Bakü'deki toplantıya, diğer BDT üyesi Tacikistan, Ukrayna ve Ermenistan'dan temsilci katılmadı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com