''Bebeğim Yolda, Ben Hazırım''

''Bebeğim Yolda, Ben Hazırım''

''Bebeğim Yolda, Ben Hazırım''

-Sağlık Bakanlığı, anne adaylarını bilinçlendirmek, doğru bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla ''Bebeğim Yolda, Ben Hazırım'' projesi çerçevesinde hamilelikteki süreçler, yapılması ve dikkat edilmesi gereken konuları içeren '''Gebe ve Anne Okulu'' isimli bir kitapçık hazırladı

-Kitapçıklarda, ''hafta hafta gebelik, hamileliğin 3 trimesteri, gebelik diyeti, hastane çantasında olması gerekenler, gebelik egzersizi, doğum sonrası bakım ve emzirme'' konularında detaylı bilgiler yer alıyor

-1 Mart tarihi itibariyle dağıtımı yapılacak kitapçıklar, hamilelerin kayıtlı olduğu aile hekimlerinden temin edilebilecek

(Fotoğraflı)

ANKARA (AA) - ZEYNEP AKYIL - Sağlık Bakanlığı, ''Bebeğim Yolda, Ben Hazırım'' projesi kapsamında, anne adayları bilinçlendirmek, gebelikle ilgili doğru bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla '''gebe ve anne okulu'' isimli bir kitapçık hazırladı.

Hamilelikteki süreçler, yapılması ve dikkat edilmesi gereken konuları içeren, çizgi grafiklerle de konu anlatımının yapıldığı kitapçıklar, hamileler için bir anlamda ''başucu'' kitapçığı olacak.

Hamilelere gebelik sürecinde faydalı bilgiler vermeyi amaçlayan kitapçık, bilinçlendirme sayesinde anne-bebek ölüm oranlarının azaltılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Gebelerin profesyonel yardım almaları ve kendileri ile aynı durumdaki diğer gebelerle ilişki içinde olmalarının artık bir gereklilik olduğuna işaret edilen kitapçıklarda, ''gebe olduğunuzu öğrendiniz, paniklemeyin, gebelik doğal bir süreçtir'' mesajı veriliyor.

Kitapçıklarda ''40 haftalık yolculuk, hafta hafta gebelik, hamileliğin 3 trimesteri, gebeliğim boyunca ne kadar kilo almalıyım, gebelik diyeti nasıl olmalı, hastane çantasında neler olmalı, gebe iken nelerden sakınmalıyım, gebelikte niçin egzersiz yapılmalı, doğum sonrası bakım ve emzirme'' başlıklarında bilgiler yer alıyor. Gebelik haftalarında embriyonun beklenen boyu, ağırlığı hakkında cetvellerin de bulunduğu kitapçıklarda, hamilelerin ne gibi vitaminler kullanılması, hangi besinleri tüketmesi gerektiği hakkında bilgilere de yer veriliyor.

-''Sigara erken doğuma sebep olabilir''

Gebe iken nelere dikkat edilmesi gerektiğine de açıklık getirilen kitapçıklarda, sigaranın erken doğum ve düşük doğum ağırlığına sebep olabileceğine, sigara içen annelerden doğan bebeklerin enfeksiyon hastalıklarına daha yatkın olabileceğine dikkat çekiliyor.

''Hayatınızın hiçbir döneminde sigara içmeyin ve gebelik dönemlerinde sigara içilen ortamlardan uzak durduğunuz gibi etrafınızda içilmesine izin vermeyin'' ifadesinin kullanıldığı kitapçıklarda gebelere şu uyarılarda bulunuluyor:

''Alkol ve benzeri alışkanlık yapan maddelerden uzak durun.

-Röntgen ışınlarından uzak durun.

-Hangi sebeple olursa olsun hekim ya da bir sağlık hizmeti almaya gittiğinizde mutlaka hamile olduğunuzu hatırlatın.

-Hekiminizin önermediği reçetesiz ilaç kullanmayın, gebelik öncesi rahatlıkla kullandığınız ilaçlar özellikle ağrı kesiciler güvenli olmayabilir.

-Günlük aldığınız kafein miktarını kısıtlayın.

-Hazır gıda ve abur cuburdan uzak durun.

-Sauna kaplıca ve çok sıcak banyolardan kaçının.

-Boya kokusundan uzak durun.

-Et ürünlerini iyice pişirin.

-Çok uzun süre oturmayın, çok uzun süre ayakta kalmayın.

-Evcil hayvan özellikle kedi besliyorsanız dışkı kaplarını siz temizlemeyin''

Doğum sonrası bakım, emzirme, anne sütü, ek gıda, süt yapımını artırma ve sütten kesme gibi konularda da bilgiler veren kitapçıklarda, riskli olmadığı sürece doğum öncesi ve sonrasında egzersiz yapılması gerektiği vurgulanıyor.

-1 Mart'tan itibaren aile hekimlerine dağıtılacak

Bakanlıkça, 1 Mart'tan itibaren dağıtımı yapılan kitapçıklar, aile hekimlerinden ücretsiz temin edilebilecek. Kitapçıkları almak isteyen anne adaylarının kayıtlı oldukları aile hekimlerine başvurması gerekiyor.

''Sağlıklı gebelik ve doğum sonrası dönem için mutlaka aile hekiminize danışın, gebelik döneminde aile hekiminizi bilgilendirmeniz ve süreci birlikte yönetmeniz hem hamilelik döneminde hem emzirme döneminde sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı günler geçirmenizi sağlayacaktır'' uyarısının yer aldığı kitapçıklarda, aile hekimleri için artık randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden internet bağlantısı ile veya Alo 182'yi arayarak telefon aracılığıyla alınabileceği belirtiliyor.

Söz konusu proje, bireyleri aile hekimleriyle daha fazla buluşturmayı da amaçlıyor.

Muhabir: Zeynep Akyıl
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com