Bebeğimi Kaybedince Bu Kadar Acı Çekmedim!

Bebeğimi Kaybedince Bu Kadar Acı Çekmedim!
Diyanet Vakfı?ndaki görevinden alınan Sucu, Diyanet İşleri Başkanı Çömez?e kırgın olduğunu söyledi. Sucu ?6 yıl beraber çalıştık. Beni çağırıp açıklamasını beklerdim? dedi...

Diyanet Vakfı Kadın Merkezi Başkanlığı görevinden alınan Ayşe Sucu suskunluğunu bozdu. Habertürk televizyonuna konuşan Sucu, herkesin merak ettiği soruları ve hakkında yapılan spekülasyonları canlı yayında yanıtladı. İşte Sucu'nun açıklamalarından satır başları:

* KONUŞMAYACAKTIM AMA...

Konuşmayacaktım, konuşmamaya direndim. Ama gerek kişiliğim gerek başında bulunduğun kurum hakkında öyle yanlış şeyler söylendi ki artık bir iki laf etmek zorundayım. Beni ve kurumu biraz tanıyanlar bu suçlamaları yapamaz. Dini eğitimim yokmuş. Ben İmam Hatip Lisesi kökenliyim. Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdim. Türkiye'nin ilk din hizmetleri uzmanıyım. Bir kurum “14 yıl boyunca aynı kişiye verilir mi” deniyor. Kimse bana bir kurum, bir mevki vermedi. Diyanet Vakfı kadın Merkezi'ni ben kurdum. Diyanet İşleri'nde göreve başladığımda Kuran kursu öğretmenleri ve vaizelerden başka kadın çalışan yoktu. İlk kadın çalışmasını ben başlattım. Donanımlı, belli bir eğitim seviyesinin üstündeki kadınlara da ulaşmayı hedefleyen bir projeydi bu. Türkiye Diyanet Vakfı Başkanı'na projemi götürdüm uzun uzun anlatıp destek istedim. Tüzüğünü hazırladım. An be an bu merkezi yarattım.

* NİYE GÖREVDEN ALINDI?

Yani sıradan bir daire başkanı gibi pat diye gelmiş biri değilim. Herhangi bir daire başkanlığı değil bu. Bu yüzden işten alınma tarzım beni çok incitti. Yüreğimi koyduğum bir çalışmadan hiçbir takdir olmadan uzaklaştırılmak ağır geldi. İkinci bebeğimi kaybetmiştim. Bu acıyı onunla mukayese edersem, görevimden alınmak daha acı geldi diyebilirim. Yeni Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Çömez'i tanırım, çok da severim. 6 yıl beraber çalıştık. Beni yanına çağırıp açıklamasını beklerdim. Bu tarz bir yöntemle alınmayı hak etmemiştim. Kırgınım. Başörtümün ya da söylemlerimin etkisi var mı? Bununla ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Tabii her iş yapan insan gibi beni de takdir edenler olduğu gibi eleştirenler de oldu.

* ZARF ÖNE ÇIKARSA MAZRUF GERİ KALIR

Ben modern kadınımızın geleneği ile moderniteyi nasıl bir araya getirebiliriz derdiyle dertlendim. İnsanı merkeze alan bir bakış açısına sahibim. Merkezimiz her görüşten kadına açıktır. Üyelerimizin yüzde 90'ı üniversite mezunudur. Evet çoğunun başı açık. Bu eleştiri konusu yapılabilir mi? Zarf öne çıkıyorsa mazruf geride kalır. Sembollerin altındaki manayı anlamak adına mücadele etmeliyiz. Kuranı Kerim'in en değerli kavramları hak adalettir. Dindarlık anlayışımızı tekrar gözden geçirmek zorundayız. Ahlak üstüne bir dindarlık anlayışı geliştirmek zorundayız.

* BUNDAN SONRA NE YAPACAK?

İstifa eden yönetim kurulundaki arkadaşlarımla yeni bir oluşum kurabiliriz. Çok güzel teklifler alıyorum bazı vakıflardan. Siyasi partilerden de geçmiş olsun dilekleri geliyor. Şu an üzerimdeki şoku ve kırgınlığı atmaya çalışıyorum. Bunları sonra düşüneceğim.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com