Bebeğinizi emzirirken mastit olmayın

Bebeğinizi emzirirken mastit olmayın
Genel Cerrahi Uzmanlari memede enfeksiyon anlamına gelen mastit hastalığına karşı çocuk emziren anneleri uyardı. Meme dokusunun ciltle birlikte oluşturduğu enfeksiyon anlamına gelen mastit rahatsızlığının en fazla 30-50 yaş arasında görüldüğünü söyleyen

 Bu enfeksiyonlara genellikle çatlak bir meme başından içeri sızan bakteriler neden olur. Meme hastaları içinde mastit şikayeti olanların oranı yüzde iki ila beş arasındadır. Mastit genellikle hijyenle ilgili olduğundan sosyoekonomik düzey yükseldikçe görülme oranı azalır' diye konuştu.
Mastit rahatsızlığındaki risk faktörlerine de değinen Uzmanlar, 'Mastitin oluşmasındaki en önemli faktörlerden birisi memenin içindek isüt kanallarındaki genişlemedir. Bir diğer faktör ise sigaradarı, sigara içenlerde mastitin görülme oranının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Hormonal değişikliklerin yanı sıra bazı vitaminlerinde mastit oluşumuna etkisi olabileceği saptanmıştır' dedi. Kızarıklık, ağrı, ateş ve yumru gibi belirtileri olan mastitin tedavi süreciyle ilgili olarak bilgi veren uzmanlar, 'Periferal apse erken evrede yakalanmışsa ve altında sıvı toplanmadıysa antibiyotik tedavisiyle ve beraberinde memey ılık pansumanla ortalama iki haftada geçer. Apse olduğunda anneye antibiyotik verilecekse anneye ve bebeğe zararı olmayan antibiyotiklerin verilmesi gerekir. Çünkü antibiyotik süt aracılığıyla bebeğe zarar verebilir, kişideki apsenin durumuna göre apseyi dışarı boşaltıp tedaviyi yapıyoruz. Diğer tür olan santral meme apsesi mastitte ise tanı gibi tedavi de farklıdır. Apseyi boşaltmak antibiyotik tedavisi yaptıkan sonra bir de arıştar yapmak gerikiyor, çünkü bu tip mastit tekrar edebiliyor. Ultrason araştırmasıyla genişleyen kanal varsa o kanalı çıkartıp tekrarlamasını önlemek mümkün olabiliyor' şeklinde konuştu. Uzmanlar hastalığın önüne geçmek için alınacak önlemleri ise, bebeğin emzirilmesinden sonra mememin beyaz sabunla iyice silinmesi ve durulanması, renkli sabun kullanılmaması, cildi tahriş eden kumaşlar giyilmemesi ve uygun iç çamaşırlarının kullanılması olarak sıraladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com