Bebeğinizle iletişim kurun...

Bebeğinizle iletişim kurun...
Bir bebek için iletişim, onun beslenmesi kadar önemli.

Bir bebek için iletişim, onun beslenmesi kadar önemli. Sevildiğini ve önemsendiğini hisseden bebekler, ileride yaşamla ve kendileriyle barışık bireyler olarak hayata atılıyor. Anne-baba ve bebek iletişimiyle ilgili bilgi veren uzmanlar, 'ortak bağ'ın sarılma, doyurma, sevgi gibi, çocukla ana-baba arasındaki duyumsal paylaşıma dayalı bir ilişki olduğunu belirtiyor. Bebeklerin büyüme ve güven duymaları için gerekli olan bu bağ, doğumdan önce oluşuyor. Bebek, ilk olarak annenin kalp atışlarına ve sesine tepki veriyor. Doğum öncesi ortak bağın güçlenmesi için annelere, hamileliğin 13. haftasından başlayarak karınlarını hafifçe aşağıdan bel bölgesine doğru okşamalarını söyleyen uzmanlar, 'Bunu yaparken de bebekle konuşun' diyor.
Araştırmaların bebeklerin klasik müziğe duyarlı olduğunu gösterdiğini ifade eden uzmanlar, 'Bebekle anne-baba arasındaki iletişimin güçlenmesi için eşinizle birlikte bebek için kaset doldurun. Sevgi dolu yumuşak sesle ona ismini söyleyin, 'Adın Ali, ben senin annenim, seni sabırsızlıkla bekliyorum'. 'Ece, ben senin babanım, seni çok seviyorum'. Hikaye anlatıp, şarkı söyleyin. Hamileliğin 20. haftasından itibaren her gün 3-5 dakika kulaklıkları bikini çizgisine yerleştirip, tonu 3'e ayarlayın. Bebeğin en hareketli olduğu 20.00-24.00 saatlerini yeğleyin' diye konuşuyor.
Ana-babanın düşlerini süsleyen 'ideal bebek' ile eve gelen bebeğin farklı olabileceğini söyleyen Alantar, ebeveynlere 'Farkı kabullenin. Cinsiyetini olumlu karşılayın. Bebeklerin 'Sen buraya aitsin', 'Senin gereksinimlerin bizim için çok önemli', 'Seni seviyoruz ve sana isteyerek bakıyoruz' mesajlarını duymaya gereksinimleri vardır. Bu olumlu mesajları gün içinde kendi kendinize tekrarlayın. Bebeğin bakımı sırasında ona söylemeyi unutmayın' tavsiyelerinde bulunuyor. Alantar, yeni doğanın dünyaya güven duyması için yapılabilecekleri şöyle sıralıyor:
'- Düzenli bir program oluşturun.
- Ağladığı zaman yanına gidin.
- Acıktığı zaman doyurun.
- Bezini sıklıkla değiştirin.
- Onunla oynayın, alçak sesle konuşun. Babalar bebekleri çıplak olarak göğüslerine yatırabilir, sallanan koltukta onlara hikaye okuyabilirler.
- Uyku düzeni oluşturun. Doğum öncesi kullandığınız müziği, masalı, ninniyi dinletin.
- 'Güven oyuncağı' belirleyin. Yumuşak, hafif bir oyuncağı örneğin siyah-beyaz panda, sürekli yanında bulundurun.
- Uyumadan önce elini yüzüne sürterek, ellerini tutarak kendini rahatlatmasına izin verin. Aynı sözcükleri kullanarak ona iyi geceler dileyin, örneğin 'tatlı uykular' gibi.
- Ziyaretçilerin bebeğin günlük düzenini bozmalarına izin vermeyin'.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com