Bebek ürünlerinde kanserojen şoku!

Bebek ürünlerinde kanserojen şoku!
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan inceleme sonucunda 4 farklı markanın 500 ürününde kanserojen tespit edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, mayıs ayında İstanbul’da tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptıkları satış noktalarında bebek ürünleriyle ilgili olarak denetimler yaptıklarını, denetimlerde başta mama önlükleri, alıştırma külotları, banyo malzemeleri, yatak çarşafları, alt değiştirme minderleri olmak üzere 1500 civarında ürünün incelendiğini belirtti.
 
Yazıcı, riskli görülen 13 farklı markaya ait üründen numune alınarak teste tabii tutulduğunu, mama önlüğü, alt değiştirme minderi ve alıştırma külotlarından oluşan 4 farklı markanın 500 ürününde izin verilen limitlerin üzerinde fitalat maddesi (yumuşatıcı kimyasal madde) tespit edildiğini bildirdi. Yazıcı, söz konusu ürünlerin piyasadan toplatılması ve bertarafı ile ilgili idari işlemlere başlandığını vurguladı.
 
Bakanlığının piyasa gözetimi faaliyetlerinin bununla sınırlı olmayıp yılbaşından bu yana çocuk ürünlerinde, taşıdıkları kimyasal ve fiziksel riskler açısından denetimler yapıldığını belirten Yazıcı, “Şubat ayında çocuk giysilerinde ciddi boğulma riski oluşturan, boyun kordon ve bağcıkları yönünden denetimler yapılmış ve denetimlerde 471 adet çocuk giysisinden 66 adedi güvensiz bulunmuştur” dedi.
 
Yazıcı, mart ayında 0-3 yaş bebek ayakkabıları ve bebek giysilerinde kimyasal riskler yönünden denetim yapıldığını 17 farklı marka ayakkabının 6 modelinde, 10 farklı bebek giysisinin ise 4 modelinde limitlerin üzerinde fitalat tespit edildiğini bildirdi.
 
Nisan ayında tekerlekli çocuk arabaları ve yürüteçler denetlenmiştir. 150 adet çocuk arabasının tamamının güvenli olduğu, 62 adet yürüteçten bir tanesinin ise güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Nisan ayında ayrıca, çocuklar için risk oluşturabilecek yiyecek taklidi ürünlerle ilgili olarak denetimler yapılmış 105 farklı ürün incelenmiştir” diye konuştu. Yazıcı, saydığı denetimlerde mevzuata aykırı bulunan ürünlerle ilgili olarak üretici veya ithalatçıları ile temasa geçilerek gerekli önlemlerin alınmasının sağlandığını vurguladı.
 
Mayıs ayında ise bebek karyolaları ve beşikler ile ilgili Türkiye’nin çeşitli yerlerinde denetimlerinin devam ettiğini ifade eden Yazıcı, bu yıl özellikle gözetim altına aldıkları sektörün bebek bakım ve banyo gereçleri olduğunu ifade etti.Yazıcı, “Yaz mevsimine girdiğimiz bu dönemde ise tüketicilerin ihtiyaç duyacağı ve yoğun olarak kullanacağı yüzme giysileri, yüzme yardımcıları, bisikletler ve bebek mobilyalarının denetimine ağırlık verilecektir” dedi. Yazıcı, okulların açılmasına doğru yine kırtasiye ürünlerine yönelik denetimler yapılacağını ifade etti. (CTK)

Anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com