Bebekağa'y​a nazar değdi

Bebekağa'y​a nazar değdi
KUNDAKDAKİ 24 GÜNLÜK BEBEKAĞA; AĞALIĞI ALDIKTAN SONRA HASTALANDI. TARİH ÖĞRETMENİ ANNE İLE SOSYOLOG BABA : OSMANLININ KURULUŞUNDA KUCAĞINDA ERTUĞRUL GAZİYİ TAŞIYAN HAYME ANA BİZE İLHAM VERDİ.. HAYME ANA DOMANİÇTE KUCAĞINDAKİ ERTUĞRUL GAZİYİ “OBAMI

KUNDAKDAKİ 24 GÜNLÜK BEBEKAĞA; AĞALIĞI ALDIKTAN SONRA HASTALANDI. TARİH ÖĞRETMENİ ANNE İLE SOSYOLOG BABA : OSMANLININ KURULUŞUNDA KUCAĞINDA ERTUĞRUL GAZİYİ TAŞIYAN HAYME ANA BİZE İLHAM VERDİ.. HAYME ANA DOMANİÇTE KUCAĞINDAKİ ERTUĞRUL GAZİYİ “OBAMIN AĞASI-BEYİ OLACAK DİYE NİNNİLERLE BÜYÜTTÜ. ERTUĞRULGAZİ'DE OĞLU OSMAN GAZİYİ KUNDAKTAN İTİBAREN LİDER OLARAK YETİŞTİRDİ.BİZ DE BU ANLAYIŞLA ASIRLARDIR YAŞATILAN GÜREŞLERİN AĞALIĞINI BEBEĞİMİZE ALDIK
İHSAN TUNÇOĞLU-AKİS HABER
Kütahyanın Domaniç İlçesinde 24 günlük bebek, tarihi Domaniç Güreşlerinin ağası olduktan sonra nazar değdi. Ağalığının ilan edilmesinden hemen sonra ateşlenip hastalanan kundaktaki ağa, Bilgehan Kültekin Çınar'ın anne ve babası telaşlandı. Doktor muayenelrinin yanı sıra nazar duaları ile kundaktaki güreş ağasını eski sağlığına kavuşturdular.

KUNDAKTAKİ OĞLU ERTUĞRUL GAZİ'Yİ “ OBAMIN AĞASI-BEYİ”DİYEN HAYME ANAYI ÖRNEK ALDIK

Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği (DPÜM) Başkanı, Sosyolog Mutlu Çınar ve Eşi Tarih Öğretmeni Aysun Çınar, Sabah Eskişehir'e konuştular. Sosyolog Baba ile Tarihçi Anne “Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunu sağlayan Hayme Ana(Devlet ana) oğlu Ertuğrul Gaziyi kundakta ve kucağında “Obamızın ağası-beyi diye sevip-okşadı ve herkese ilan etti.
Mutlu ve Aysun Çınar şunları söyledi: “Osmanlı İmparatorluğu söğüt ve hemen yanıbaşındaki Domaniçte kurulmuştur.Yani bizim yaşadığımız topraklarda. İmparatorluğun kurucusu Osman Gazinin ninesi, Ertuğrul Gazinin annesi Hayme Ana, “Ertuğrulum ağa olacak, Obamıza bey olacak” diye ninnilerle Onu büyüttü. Halen koruma altında bulunan mızık çamına salıncak kurarak saldı-uyuttu, büyüttü. Ertuğurul Gaziden sonra Osman Gaziyi de aynı anlayışla yetiştirdi. Bu muhteşem İmparatorluğun kuruluşunun temeli bu fedakar,cesur ve bilge kadının sayesinde olmuştur. Bu nedenle Devlet Ana diye tarihe geçti. Padişahlar tarafından Türbesi Domaniçe yapıldı. Her yıl Burada yapılan anma ve kutlama törenlerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılarak, Hayme Anamızın değerini anlattı.”
Mutlu ve Aysun Çınar sözlerine devamla: “Biz resmi nikahtan sonra Hayme Ananın türbesine giderek, dini nikah kıydırdık. Hayme anaya söz verdik. Hayme Ana “ Obamdan olsun, dışarıdan olsun, Boyumdan soyumdan olsun-olmasın ne olursa olsun bütün çocukları Ertuğrulumdan ayırmam onunla bir tutatrım” diyerek insanlar arasındaki ayrımcılığa karşı çıktığını vurguladı ve uyguladı. Adeta asırlar öncesinden bu günlere mesajlar verdi. Türk-Kürt-laz-çerkez hepimiz kardeşiz. Bunu bize öğreten Hayme Anadır. bütün çocuklar,bütün insanlar kardeştir. İşte biz bu prensibi ve sevgiyi kundaktaki oğlumuza aşılamak istedik. Oğlumuz hem bu duygularla büyüyecek,hem de lider olmayı öğrenecek” Sadece töre ile değil bu gün bilim adamları ortaya koymuştur ki; bebekler doğduğu andan itibaren öğrenmeye kabiliyetli olarak doğarlar. Allah onlara böyle bir yetenek ve fırsat bahşetmiştir. Çocuk bilmez,çocuk anlamaz gibi düşünceler cahillikten kaynaklanır. Çocuklar doğduğu andan itibaren öğrenmeye müsaittir”

24 OĞUZ BOYUNA 24 KOYUNLA GÜREŞ AĞALIĞI
Tarihçi Anne Aysun ve Sosyolog Baba Mutlu Çınar 24 günlük bebeğimize güreş ağalığını bu bahsettiğimiz gerçeklere dikkat çekmek için aldık. 24 Oğuz Boyuna 24 koyun bağışlayarak güreş ağalığını aldık. Bunu her yıl sürdürmeye kararlıyız” Mutlu ve Aysun Çınar sözlerine devamla şunları söylediler: “Bizim 3 yaşında Metehan isimli bir oğlumuz daha var. Yani Bilgehan'ın abisi. Biz bu konuda da Hayme Anayı örnek aldık. Hayme Ana Ertuğrul'u lider olarak yetiştirdi. Ama ondan 3 yaş büyük olan Dündar'ı aynı yönde değil değişik meziyetlerle yetiştirdi. Bu biraz da nasip-kısmet meselesi. Biz de 3 yaşındaki oğlumuzu da en iyi şartlarda, iyi eğitimlerle yetiştirmeyi arzu ediyor ve yetiştirmek istiyoruz.”

BEBEKAĞAYA NAZAR
DEĞDİ HASTALANDI
Aysun Çınar, Tarih Öğretmenliğini ve tarihi gerçekleri bir kenara bırakarak Annelik duygularını ön planda tutarak oldukça üzüntülüydü. Aysun Öğretmen “ Yavrum Bilgehan'a nazar değdi, uyku-durak yok” dedi. Anne Aysun Çınar şunları söyledi: “ Yavrum ağalık haberlerinin hemen arkasından hastalandı.Nazar değdi. Keyfi kaçtı, ateşi çıktı, gözüne uyku girmedi. Onunla birlikte biz de uyumadık. Doktora gittik. Sonra da nazar duaları okuduk. Çok şükür daha iyi”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com