Bebeklere ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmeli

Bebeklere ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmeli
Kula Devlet Hastanesi çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Atiye Olcay Dağcı, bebeklere ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmesi gerektiğini söyledi.

Dağcı, yaptığı açıklamada, anne sütünün bebeklerin gelişiminde son derece önemli olduğunu belirtti. Dağcı, "Bebeklerde ilk 4 -6 ay anne sütü veya anne sütünün olmadığı durumlarda biberon maması verilmelidir. Daha sonra artık bebeğin ihtiyaçları karşılanmadığı için ek gıdalara geçiş yapılmalıdır. Burada önemli olan 4- 6 ay arasında pasif ek gıda 6'ncı aydan itibaren ise aktif ek gıdadır. Bu, Dünya Sağlık Örgütü dahil tüm beslenme otoritelerinin ortak görüşüdür. Bu yüzden dikkate alınmalıdır” dedi.

Dağcı, bebeklerde ek gıdalara geçerken her besinin ayrı ayrı ve azar azar verilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Burada dikkat edilecek nokta çocuğun alerjisi olup olmadığıdır. Bebeğe ilk verdiğimiz gıda yanında başka bir yeni gıda ile tanıştırmamalıyız. Bu sayede bir problem çıkarsa hangi besine karşı alerjisi olduğunu kolayca saptarız. Ek gıdalarda bebeğin daha önceden aldığı biberon maması ya da anne sütü azaltılmamalıdır. Bu besinler ek olarak verilmelidir. Ek gıdalara geçişten hemen sonra bebeklerin aylık boy ve kiloları mutlaka tespit edilmelidir. İlk verilecek besinler bebek açken denenmelidir. Bebek almadığı besinler için zorlanmamalı, bir süre sonra tekrar denenmelidir. Tüm besinler kaşık ile verilmelidir. Bebeğe verilecek yiyecekler doğal ve taze ürünler kullanılarak hazırlanmalıdır. Konserve ve dondurulmuş yiyecekler, katkı maddeli hazır besinler bebeğe verilmemelidir. Ek gıdalar her zaman taze ve temiz olmalıdır. Beklemiş ek gıdaların vitamin değerleri düşer bu yüzden 3 saatten uzun bekletilmemelidir."

Bebeğe verilecek besinlerin gıda hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Dağcı, "Bebeğe verilecek gıdanın hijyen konusuna uygun olarak hazırlanması gerekir. Kullanılan su ve gereçler temiz olmalı, kaynatılarak temizlenecek türden seçilmelidir. Bebek bir yaşına kadar bağırsak ve mide yapısı esas alınarak her ay yeni ve ayına uygun ek gıda ile tanıştırılmalıdır. Bu yüzden ek gıdalara geçişte ve devamında mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır" tavsiyelerinde bulundu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com