Bebeklerin ilk üç ay içinde göz kontrolu yapılmalı

Bebeklerin ilk üç ay içinde göz kontrolu yapılmalı
Uzmanlar, çocukların göz bozukluğu yada göz hastalıkları ile doğabileceğini belirterek "Tedavide geç kalmamak için bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç ayda mutlaka bir göz muayenesinden geçirilmesi gerekir" dedi.

Uzmanlar, çocukların göz bozukluğu yada göz hastalıkları ile doğabileceğini belirterek 'Tedavide geç kalmamak için bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç ayda mutlaka bir göz muayenesinden geçirilmesi gerekir' dedi.
Yeni doğan bebekler göz bozuklukları ile de doğabildiklerini belirten uzmanlar, erken tedavi ile sorunların aşılabileceğini söyledi. Halk arasında bebeklerde göz bozukluğu olmayacağı veya bebeklerin gözlük takamayacağı gibi bir inanış olduğunu ve bunların doğru olmadığını söyleyen Uzmanalar, 'Bu doğru değildir, çünkü erken dönemde bir gözü veya her iki gözü ileri derecede bozuk olan bebekte görme yetisi iyi gelişemez bir veya iki gözde görme tembelliği oluşur. Kırma kusuru olan yani halk tabiri ile bozuk olan gözde oluşan bulanık görüntü nedeniyle çocuk beyni doğru ve net görmeyi öğrenemez. Görme gelişimi bittiğinde fark edilen görme azlığı tedavi edilemeyebilir. Bu nedenle erken dönemde gözlük gerekebilir. Yine erken dönemde bebeklerde anahtar deliği şeklinde göz bebeği, normalden daha küçük gelişmesini tamamlamamış göz küresi, göz kapaklarında gelişimsel kusurlar olabilir bunların geç teşhisi istenmeyen sonuçlar doğurabilir' dedi.
Aileler çocuklarını gözlemlerken dikkat etmesi gerekilen hususlar konusunda da uyarılarda bulunan uzmanlar şunları söyledi :
'Çocukta göz bozukluğu varsa genellikle ailenin dikkatini çekmez. Çocuk yıllar içinde kendi evinde çok rahat hareket eder ancak yabancı ortamlarda iyi göremediği için etrafla ilgisi az olur. Aile bunu çekingenlik olarak yorumlar. Tedavi gecikir. Bir ipucu da çocuğun televizyona ilgi göstermemesidir. Çok renkli olan televizyona ilgi göstermeyen çocuk ailenin dikkatini çekmelidir. Böyle durumlarda ailesi tarafından hekime geç götürülen çocukta görme kaybı kalıcı olur ve yapılan tedaviye cevapalınamayabilir. Erken bebeklik döneminde kapama yöntemi ile çok kısa dönemde tedaviye yanıt alınırken geç tanı konmuş çocuklarda kapama tedavisi uzun süre gerektirir. Çocuk büyümüş olduğu için sıklıkla okul dönemine dek uzanan bunun sonucunda sosyal problem oluşturan kapama tedavisini uygulamak çok zorluk taşımaktadır. Günümüzün önemli sorunlarından biri günümüzde erken doğan prematüre bebeklerin göz sorunlarıdır. Ülkemizde son yıllarda çok küçük bebekler yaşatılabilmektedir. Anne ve babalar gözlerinde sulanma olan, ışıktan rahatsız olan, çevreye ilgisi az olan, seslenince bakan ama yakınına gelmedikçe gülümsemeyen, gözleri arasında farklılık dikkati çeken, göz bebeklerinde matlık veya beyazlık olan, ailede olmamasına rağmen iri gözleri olan şaşılık olan bebekler acilen bir göz hekimine gösterilmelidir. Biz göz hekimleri olarak bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç ayda mutlaka bir göz muayenesinden geçmesini öneriyoruz'.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com