Bedelli paraları şehit ailelerine gitmedi

Bedelli paraları şehit ailelerine gitmedi
Bedelli askerlik uygulamasının üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen, bu imkândan yararlanan yaklaşık 70 bin kişinin ödediği 2.1 milyar TL henüz şehit aileleri ve gaziler için kullanılmadı.

Bu sene 15 Haziran'da sona eren 'bedelli askerlik' uygulamasından yaklaşık 70 bin kişi yararlandı.
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 22 Haziran'da yurtiçinde aldıkları başvuru sayısını 69 bin 73 olarak açıklamıştı. Bedelli askerlikten yararlanmak için yaklaşık bin vatandaşımız da yurt dışından başvurdu.
 
PARALAR NE OLDU?
 
15 Haziran Cuma günü sona eren başvurular 30 bin liralık bedel üzerinden hesaplandığında devletin kasasına ikinci taksitin son ödeme günü olan 15 Aralık 2012 tarihi itibariyle yaklaşık 2.1 milyar TL para girmiş olacak. Peki, bu paralar nereye harcanacak?

CHP'Lİ VEKİLİN SORU ÖNERGESİNE BAKANDAN YANIT
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in soru önergesine verdiği cevapta, "toplanan bedelin nerelere harcandığı ya da harcanacağı" sorusunu şöyle cevaplandırıyordu:
 
"Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Bankası'nda toplanan bedelli askerlik geliri, Kamu Haznedarlığı Tebliğine uygun olarak nemalandırılmaktadır. Kaynak, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde; şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup vazife mamulleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılacaktır."
 
BEDELLİ PARALARI FAİZDE
 
Bir başka ifadeyle Bakan Şahin, elde edilen gelirin şu anda faize yatırıldığını, henüz şehit aileleri başta olmak üzere ilgili kesimlerin yararına kullandırılmadığına ifade etmektedir.
 
Bakan Fatma Şahin, ayrıca Dibek'in "Bu güne kadar bedelli askerlik gelirinin ne kadarı toplanmıştır? Taksitle ödeme yapanlardan daha ne kadar bedel toplanacaktır?" sorularının Milli Savunma Bakanlığı tarafından cevaplandırılmasının uygun olacağını kaydetti.
 
Öte yandan bedelli askerlik ilk açıklandığı anda 150 bin kişilik başvuru ve 4.5 milyar liralık gelir tahminleri yapılıyordu. Ancak meblağın yüksek olması, vatandaşın ekonomik durumunun elverişsiz olması nedeniyle başvuran sayısı bunun yarısında kaldı. (CTK)
 
Haberin kaynağı için tıklayın: http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,659847

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com