Bedellide yeni umut

Bedellide yeni umut
Bedelli yasasına göre, yaş değişiklikleri sadece hastane resmi kayıtlarına dayanması halinde dikkate alınıyor. Evde doğan ve yaşını tanık ifadeleriyle ispat eden B.A.nın davasını haklı bulan askeri başsavcılık, bu hükmün iptalini istedi.

Ankara’da oturan B.A, bedelli askerlik yasası çıktıktan sonra, nüfus kaydında 3 Nisan 1983 olarak görünen doğum tarihini düzeltmek için mahkemeye başvurdu.
 
Evde doğduğu için resmi hastane kaydı olmadığını belirten B.A, gerçek yaşını tanık ifadeleriyle ispatladı. Mahkeme de B.A’nın yaşını 1 yaş büyüttü ve doğum tarihini 3 Nisan 1982 olarak düzeltti.
 
B.A daha sonra bedelli askerlikten faydalanmak için Keçiören Askerlik Şubesi’ne başvurdu. Şube, bedelli askerliğe ilişkin yasanın 31 Aralık 1982 ve öncesinde doğanları kapsama aldığını, ancak kanuna göre “Resmi hastane doğum kayıtları esas alınarak mahkemece yapılanlar hariç”, yaş değişikliklerinin askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacağını bildirdi. Şube, bu gerekçeyle B.A’nın bedelli başvurusunu reddetti.
 
B.A, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava açarak, ret kararının iptalini talep etti. Dava dilekçesinde, Askerlik Kanunu’nun ilgili hükmünün anayasaya aykırı olduğu savunuldu. Hakim Binbaşı AYİM Savcısı Hakan Ali Turgut’un imzasını taşıyan Başsavcılık görüşünde, “Aynı hukuki statüde olanlara kanun önünde eşit muamele yapılması” ve “mahkeme kararlarının yasama, yürütme ve bütün idari organları bağlaması” hususlarının anayasaca teminat altına alındığını vurgulandı.
 
Savcı şöyle dedi:
 
“Askerlik Kanunu’nun 81. maddesinde, nüfus kaydı mahkeme kararı ile değiştirilen ve aynı hukuki statüde bulunan yükümlüler içinde, mahkemece ‘resmi hastane doğum kaydı esas alınarak’ değiştirilenler ile ‘diğer deliller esas alınarak’ değiştirilenler arasında ayrım yapılmıştır. Mahkeme kararlarına yönelik bu ayrımın, hukuki ve haklı bir sebebi yoktur. Belirtilen ibareler anayasanın 10. maddesinde vücut bulan ‘Kanun önünde eşitlik’ ilkesine aykırıdır. Ayrıca ‘resmi hastane doğum kayıtlarına dayanmayan mahkeme kararlarının’ yetkili makamlarca uygulanmaması sonucunu da doğurması nedeniyle anayasanın 138/son maddesine de aykırıdır. Bu nedenlerle, kanundaki ‘resmi hastane doğum kayıtları esas alınarak’ ibaresinin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması gerekmektedir.” AYİM Dairesi, Anayasa Mahkemesi’ne başvurur ve buradan da iptal kararı çıkarsa, yaş büyüterek bedelliden yararlanmak mümkün hale gelecek. Bu durumda hastanede doğmayan yükümlüler de tanık ifadeleriyle yaşlarını büyüterek bedelli kapsamına girecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com