Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Şerefhan:

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Şerefhan:
"Engelli vatandaşların yaşam standartlarının arttırılması için empati yapılmalıdır. Bunun için belediye başkanlarının en az bir günlerini tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak sokaklarda gezinmeleri yeterli olacaktır"

ANKARA (AA) - Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan Şerefhan, engelli vatandaşların yaşam standartlarının arttırılması için empati yapılması gerektiğini belirterek, "Bunun için belediye başkanlarının en az bir günlerini tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak sokaklarda gezinmeleri yeterli olacaktır" dedi.

Şerefhan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'deki engelli vatandaşların şehirlerdeki mimari altyapıların uygun olmaması nedeniyle evlerinden çıkamadığını savundu. Almanya'da yaşayan bir engellinin kendi başına dışarı çıkabildiğini ifade eden Şerefhan, o ülkede kamuya açık alanlarda çok sayıda engelliyi görebilmenin mümkün olduğunu belirtti.

Şerefhan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizde ise bir engelli vatandaşımızın evinden çıkıp kendi işini kendisinin görmesi hemen hemen imkansız gibidir. Görme ve ortopedik engellilerin sokaklarımızda rahatça dolaşabilmelerini sağlayacak mimari kolaylıklar maalesef yeterli değildir. Bu nedenle rehabilitasyon süreçleri uzamakta ve sosyalleşmede problemler yaşamaktadırlar. Ülkemizdeki 8,5 milyon engelli vatandaşlarımızın toplumsal kalkınmada katma değer oluşturmaları engellenmektedir.

Engelli vatandaşların yaşam standartlarının arttırılması için empati yapılmalıdır. Bunun için belediye başkanlarının en az bir günlerini tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak sokaklarda gezinmeleri yeterli olacaktır. 

Mimari ve ulaşım problemlerinde şikayet hattı oluşturulabilir. Şehirleşme ve yapılaşmada yapılacak yeni düzenlemeler, engelli vatandaşlarımızın sportif, kültürel ve sosyal etkinliklere daha fazla katılımlarını sağlayacak, yaşama dahil olmaları kolaylaşacaktır. Unutulmamalıdır ki hiçbirimizin engelli olmayacağı gibi bir garantisi yoktur."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com