Bedrettin Dalan'a Ret

Bedrettin Dalan'a Ret
Mahkeme tutuklanmama şartıyla dönüş talebini reddetti

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, halen yurt dışında bulunan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Ergenekon davasının firari sanığı Bedrettin Dalan'ın tutuklanmaması talebiyle Türkiye'ye dönme talebini reddetti. Mahkeme Dalan'ın yurt dışında kaçak olması, suçun vasıf ve niteliğini göz önünde bulundurarak Dalan'ın talebini reddetti.

Mahkemenin bu kararı üzerine Dalan'ın avukatı Celal Ülgen aynı taleple tekrar mahkemeye başvuracaklarını açıkladı. Ülgen gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Mahkeme Bedrettin Dalan'ın CMK 246. madde gereğince tutuklamama garantisi verilmesi istemini redetmiştir.

CMK 246. maddesi herhangi bir şarta bağlı olmadığı gibi, atılı bulunan suçun, vasıf ve mahiyetine ve delil durumuna da bağlı değildir. Bu maddenin uygulanması tamamen mahkemenin takdirine bağlıdır. Durum böyleyken mahkemenin tutuklama gerekçesi yazar gibi talebin reddini, suçun vasıf ve mahiyetine ve mevcut delil durumuna bağlaması doğru değildir.

Ayrıca yurt dışında kaçak durumda olması da bu istemin reddinde önemli gerekçe olmuştur. Oysa CMK 248/7. maddenin yollaması ile 246. maddenin kaçaklar için de uygulanacağı gayet açık olarak düzenlenmiştir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com