Behzat Ç. Meclis gündeminde!

Behzat Ç. Meclis gündeminde!
MHP'li vekil: Behzat Ç. adlı diziyle Türk ailesinin temeline dinamit konuluyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TBMM Genel Kurulunda bir milletvekilinin, ''Behzat Ç.'' adlı diziye ilişkin sorusunu yanıtlarken, ''Kadını ikincil hale getiren ve şiddeti özendirici dizilerden bir anne olarak ben de rahatsızım. Toplum hem şikayet ediyor hem izliyor'' dedi.

Genel Kurulda, ''Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı''nın birinci bölümü üzerindeki görüşmelere başlandı.

GENEL KURUL BOŞ
MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, grubu adına yaptığı konuşmada, ülkenin için önemli bir yasa tasarısı görüşülürken, Genel Kurulun boş olmasına anlam veremediğini söyledi.

GENEL KURUL ERKEK EGEMEN
BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata
da tasarının oluşturulması sürecinde sivil toplum örgütleriyle görüşüldüğünü ancak son metinde görüşlerin tasarıya yansımadığını öne sürdü. Ata, ''Sayın Bakanım biz sizin iyi niyetinize inanıyoruz ama müdahale kimin tarafından yapıldı? Genel Kurulda da erkek egemen bir yapı vardır. Son metin yine erkek egemen bakış açısını ortaya koymaktadır'' şeklinde konuştu.

ÖRGÜTLÜ KADIN MÜCADELESİ DİKKATE ALINMIYOR
Kadın kuruluşlarının tasarının hazırlanış sürecinde heyecan duyduklarını ifade eden Ata, ''Ama şu anda yasanın son haline bakıldığında örgütlü kadın mücadelesinin hiç dikkate alınmadığını görüyoruz'' dedi.

HALA TÖRE CİNAYETLERİ İŞLENİYOR
CHP Grubu
adına söz alan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ise Türkiye'de son yıllarda kadına yönelik şiddettin giderek arttığını ileri sürerek, ''Bunun asıl nedeni erkeklerin kadını üzerinde hak ettiği bir mal olarak görmeleridir'' ifadesini kullandı. Cumhuriyet dönemiyle birlikte kadının önemli haklar elde ettiğine dikkati çeken Yılmaz, ''Buna rağmen ülkemizde halen töre, namus ve örf cinayetleri oluyorsa herkesin düşünmesi lazım'' dedi. Yılmaz, tasarıyla getirilen düzenlemelerin kadına yönelik şiddeti önleyici olmadığını savundu.

HAPİS CAYDIRICI OLACAK
AKPi Elazığ Milletvekili Sermin Balık da şahsı adına söz alarak, tasarıdaki ana amacın şiddetin önlenmesi olduğunu söyledi. Tasarıyla mağdurların şiddetten korunmasının yanı sıra toplumsal hayatta var olmalarına yardımcı olacak tedbirler alındığını da anlatan Balık, ''Tasarı şiddet uygulayanlara karşı da önlemler alıyor. Şiddet uygulayanı tedbirlere uymayı zorluyor. Zorlama hapsinin uygulanması caydırıcı olacaktır'' diye konuştu.

BEHZAT Ç. AİLE YAPISINA DİNAMİT KOYUYOR
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin,
milletvekillerinin, tasarının tümü üzerindeki soru ve eleştirilerini yanıtladı.MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, ''Behzat Ç. adlı diziyle Türk ailesinin temeline dinamit konuluyor. Bu dizide biri savcı ile diğeri emniyet görevlisi evlenmeden, nikahsız birlikte yaşıyorlar. Emniyet görevlisi rolü gereğe savcı rolündeki bayana çok sert davranıyor. Bununla ilgili bir girişiminiz oldu mu?'' sorusunu yöneltti.

Bakan Şahin, bu soruyu yanıtlarken, ''Kadını ikincil hale getiren ve şiddeti özendirici dizilerden bir anne olarak ben de rahatsızım. Toplum hem şikayet ediyor hem izliyor'' dedi. Bu konuda toplumsal bilinci yükseltici çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Şahin, ''Ya da şikayet mekanizmasını güçlendirmek gerekiyor. Sivil inisiyatif güçlendirilirse bu tarz dizilerin yayından kaldırılmasına yönelik bir baskı mekanizması kurulabilir. Bu alanlarda daha toplumsal duyarlılığı artıracak çalışmaların güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Şahin, bir başka soru üzerine, şehit ailelerinin talepleri doğrultusunda, birçok düzenlemeyi hayata geçirecek bir taslak oluşturduklarını söyledi.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com