Behzat Ç'den Balcı'ya biralı yanıt

Behzat Ç'den Balcı'ya biralı yanıt
Yeşilay Başkanı Balcı'nın "kötü örnek" dediği Behzat Ç. karakterinin yaratıcısı Emrah Serbes'ten cevap geldi

Ankara Cinayet Bürosu Amiri Behzat Ç. televizyon tarihinin belki de en çok eleştiri alan karakteri. Star TV'de yayınlanan dizinin başrolündeki polis, içki içiyor, küfür ediyor, arada sırada toplumun hassasiyetlerine dokunuyor. Dolayısıyla da dizide olduğu gibi gerçek hayatta da başı dertten kurtulmuyor. Kanal, Behzat Ç. yüzünden Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) uyarı üstüne uyarı aldı. Gerekçe bazen "kötü Türkçe ve argo" bazen de "alkol kullanımı" oldu. Behzat Ç. karakterini canlandıran Erdal Beşikçioğlu hakkında da "Bütün malları da güvenlik yapıyorlar" dediği gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Dizinin bu repliğini "aşağılama" olarak kabul eden bir güvenlik görevlisi Kars Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulununca, "hakaretten" başlatılan soruşturma devam ediyor. Son tepki Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı'dan geldi:
 
"Suçlularla mücadele eden polis topluma örnektir. Ancak bir dizideki kahraman devamlı alkol kullanıyor. Elinden içki şişesi düşmeyen bir polisin kahraman olarak lanse edilmesi, toplumumuza örnek olarak sunulamaz, bu tam bir aymazlıktır. Böyle mi gençlere örnek oluyorlar?"
 
"VİCDANINI ÖRNEK ALSINLAR"
Biz de karakterin yaratıcısı ve dizinin senaristlerinden Emrah Serbes'e sorduk:
 
"Behzat Ç. topluma ve gençlere örnek bir karakter olarak mı düşünüldü? Kahraman olarak mı lanse ediliyor?" "Başkan yanlış anlamış" diyerek söze başlayan Serbes, "Kahraman olmak, örnek olmak gibi bir derdi yok Behzat Ç.'nin" dedi. "Karakteri kendi doğallığında anlatıyoruz, Behzat Ç. böyle, olduğu gibi bir karakter. Dizide 'içki içmesini pavyona gitmesini örnek alın' diye bir alt metin de yok zaten. Bir örnek davranış aranıyorsa; vicdanı, başkaldıran, amirlerine karşı gelebilen tavırları örnek alınsın. Biz bir karakteri doğallığıyla, zaaflarıyla yansıttık."
 
Serbes, Yeşilay Başkanı Balcı'ya da bir davette bulundu: "Kendisini birahaneye davet ediyorum, bu konuyu bira içip tartışalım."(SYK)
 
Bianet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com