Bekir Coşkun: Gençler, bizi affedin

Bekir Coşkun: Gençler, bizi affedin
Laiklik, özgürlük, tam bağımsızlık ve hukukun olmadığını vurgulayan Bekir Coşkun, "Kabul etmek gerekir ki biz kaybettik. Böyle mi olur cumhuriyet? Gençler, bizi affedin" diye konuştu.

Türkiye’nin ikinci cumhurbaşkanı ve Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü’nün ölümünün 39. yılı nedeniyle İnönü Vakfı’nca düzenlenen panele katılan yazar Bekir Coşkun, “Kabul etmek gerekir ki biz kaybettik. Böyle mi olur cumhuriyet? Yargı, laiklik, özgürlük, tam bağımsızlık, hukuk yok; gazeteciler hapiste. İsmet İnönü iyi ki bugünleri görmedi” dedi.
 
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Başkent Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Prof. Hilmi Yavuz’un yönettiği panelde Coşkun, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğinin altını çizdi. Coşkun, “Kendimizi güzel şeylere inandırmak istiyoruz, güzel sözler duyunca mutlu oluyoruz ancak kabul edin hepimizin içi ağlıyor” dedi.
 
“GENÇLER BİZİ AFFEDİN”

 
“Sizce şimdi Lozan var mı” diye soru soran Coşkun, “Emin olun İsmet Paşa bugün hayatta olsaydı bize çok kızardı. Şimdi kendinize sorun. Balbay, Haberal mı tutuklu, yoksa biz mi? O askerler mi hapiste yoksa TSK mi? Anadolu’da, kahvehanelerde iki kişiye laf söylenmez. Biri Atatürk, diğeri peygamber. Ancak yine de kabul edin, biz kaybettik. Böyle mi olur cumhuriyet? Yargı, laiklik, özgürlük, tam bağımsızlık, hukuk yok; gazeteciler hapiste. İsmet İnönü iyi ki bugünleri görmedi. Gençler, bizi affedin. Bizim kuşağımız çok çaba sarf etti, ama yine de suçluyuz. Yani hepimiz suçluluk hissediyoruz. Lakin bizi de anlamaya çalışın” diye konuştu.
 
Ülkenin çoğunluğunun kendisini “Atatürkçü” addettiğini ancak bunun sandığa yansımadığını belirten Coşkun, “Mutlaka bu oylar sandığa yansımalı. Bu ‘Badem’i sandıkla göndermek zorundayız” dedi.
 
Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu da Çağlayan Adliyesi’nde dün görülen Odatv davasına göndermede bulundu. Feyzioğlu, “Çağlayan’dan hepinize selam getirdim. Ancak en küçük ağır ceza salonunda duruşma yapıldı. Girmesinler, görmesinler diye...” dedi. İnönü’nün torunu ve CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan da bir ankette Türk halkının yüzde 82.3’nün kendisini “Atatürkçü” olarak tanımladığını belirterek, “Bu gerçeğe karşı siyaset yapanların gelecekleri yok. Ne kadar cumhuriyete saldırılsa da gerçekler değişmiyor” diye konuştu. Panelden önce konuşan İnönü’nün kızı Özden Toker de üniversitelere, bilim yuvalarına sahip çıkılması gerektiğini belirtti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com