Beko 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilmeli'

Beko 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilmeli'
DİSK Genel Başkanı Kani Beko asgari ücretle ilgili yapılan görüşmelerin tam anlamıyla bir ortaoyunu olduğunu söyledi

DİSK Genel Başkanı Kani Beko asgari ücretle ilgili yapılan görüşmelerin tam anlamıyla bir ortaoyunu olduğunu ve “Milyonlarca insanın yaşamını doğrudan belirleyen bu komisyonda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerden oluşan 15 kişi vardır ama işçi temsilcileri de dahil tek bir asgari ücretli yoktur” dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde asgari ücretle ilgili bir basın açıklaması yapan Kani Beko milyonlarca kişinin açlık sınırının altında çalıştığının altını çizerek DİSK’in hesaplamalarına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 121 TL. İşçi ailesiyle beraber tüm gelirini beslenmeye ayırdığında bugünkü asgari ücret, asgari gıda ihtiyacının bile yüzde 75’ini karşılayabilmektedir. Yani bir ayın dört haftanın üçünde karnını doyabilen aile son hafta açlığa mahkum edilmektedir” dedi.

Beko, birilerinin ayakkabı kutularının dolması için milyonlarca insanın açlık sınırının altında çalışmaya mahkum edildiği belirtti. Söz konusu olan ‘Ekonomik Büyümenin’ ise vatandaşa uğramadığını aksine seçilmiş, özel bir kesimi zengin etmek için büyütüldüğünü söyleyen Beko  “Ekonomik büyüme ve kişi başına düşen milli gelir artışı yansısa asgari ücretin bin 634 TL olması gerekiyor. Aradaki fark nerede derseniz; o fark birilerinin hanlarında, hamamlarında, birilerinin gemiciklerinde, birilerinin ayakkabı kutularında diye konuştu.

Kani Beko “Bu ülkede 16 milyon ücretli çalışanın yüzde 44’ü asgari ücretle çalışmaktadır. Milyonlarca insanın yaşamını doğrudan belirleyen bu komisyonda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerden oluşan 15 kişi vardır ama işçi temsilcileri de dahil tek bir asgari ücretli yoktur. Patronlar cephesini temsil eden TİSK ve Türkiye’nin en çok taşeron işçisini çalıştıran en büyük işvereni olarak toplantıya katılan hükümet komisyonda çoğunluğu temsil etmektedir. İşçi kesiminin temsiliyeti ise sadece Türk-İş’ten 5 üye ile sınırlıdır. İşte bu nedenle ortaoyunundan başka bir şey olmayan Komisyon toplantılarında alınan kararlar baştan gayrimeşrudur. Milyonlarca işçiyi ve aileleri ile birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan etkileyen bir kararın bu şekilde alınması antidemokratiktir” dedi.

BEKO, DİSK’İN ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ TALEPLERİ İSE ŞU ŞEKİLDE SIRALADI:

Asgari ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde ve demokratik yöntemlerle tespit edilmelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilmeli, asgari ücretin belirlenmesi süreci bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır. Asgari ücretin herkese bölge, yaş, işkolu vb. ayrımı yapılmaksızın aynı oranda belirlenmesi esas alınmalı, bölgesel asgari ücrete uygulanması yolundaki girişimlerden uzak durulmalıdır. Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay almalıdır. Asgari ücretlinin geçim haddi ile enflasyon arasındaki uyumsuzluğun yoksullaştırıcı etkisi göz önüne alınarak, enflasyon verilerinde temel harcama kalemleri dikkate alınmalı, TÜFE sepeti emek örgütlerinin katılımı ile belirlenmeli ve denetlenmelidir. Asgari ücretle çalışanlar için elektrik, su, doğalgaz kullanımı asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmalıdır. Sabah 6.00-9.00 ile akşam 18.00-21.00 saatleri arasında ulaşım parasız olmalıdır. Eğitimde hiçbir ad altında para alınmamalı, eğitimin okul dışı giderleri devlet tarafından karşılanmalı, sağlık tümüyle parasız olmalıdır. Asgari ücretliden vergi alınmamalıdır."  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com