Bel ağrısı fıtık nedeni olabilir mi?

Bel ağrısı fıtık nedeni olabilir mi?
Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd.Dç.Dr.Elif Aksakallı bel ağrılarının fıtık nedeni olup olmayacağı konusunda bilgi verdi.

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd.Dç.Dr.Elif Aksakallı bel ağrılarının fıtık nedeni olup olmayacağı konusunda bilgi verdi.
Bel ağrısı, hemen hemen hepimizin yaşamında en az bir kez karşılaştığı yaygın bir sorundur. Ağrılı atakların büyük bir kısmı yaklaşık bir ayda iyileşir. Ağrı uzun sürdüğünde tedavi güçleşir, günlük yaşamda ve iş ortamındaki hareketleri kısıtlayabilir. Ağrı kronikleşirse, hareketleri kısıtlamanın yanında, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.
Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Bel ağrılarının çok büyük çoğunluğu duruş bozukluğu ve vücudun yanlış kullanımına bağlı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bel fıtığı, kireçlenme, omur kayması, omurilik kanalının daralması, omurga eğrilmesi mekanik bel ağrısına en sık neden olan hastalıklardır. Bel ağrılarının çok az bir kısmının nedeni ise iltihaplı hastalıklar, kemik hastalıkları ve tümörler gibi ciddi hastalıklardır. İstirahat rağmen geçmeyen bel ağrısıyla birlikte ateş, kilo kaybı olması durumunda ileri tetkik gerekmektedir.
Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?
Beli oluşturan omurlar arasında disk olarak adlandırdığımız bir destek yapı vardır. Bele binen yükü azaltan bu yapılar zamanla öne eğilme, dönme ve ağır kaldırma gibi hareketlerin tekrar tekrar yapılmasıyla, zorlanır ve yıpranır. Diskin ortasındaki jelimsi yapı (çekirdek) etrafındaki koruyucu yapıdaki yarıklara ve çatlaklıklara doğru sızar ve disk bombeleşir. Bu durum bel fıtığı başlangıcı olarak değerlendirilir. Daha ileri aşamada ise bombeleşen kısım fıtıklaşır ve bel fıtığı gelişir. Bazen çekirdek çevresindeki koruyucu kısım da yırtılabilir. Fıtıklaşan kısım yeterince büyükse, diskin yanındaki bacağa giden siniri sıkıştırabilir.
Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?
Bel fıtıklarının bir kısmında sadece bel ağrısı gözlenebilir. Bacağa giden sinire bası yapan bir fıtık varsa bel ağrısıyla birlikte bacağa yayılan ağrı, karıncalanma, uyuşma ve güçsüzlük gibi yakınmalar olabilir. Bu belirtiler ve yakınmalar çoğunlukla tedavi ile iyileşir ve tamamen kaybolur. Fakat disk bir kez hasar gördüğünde o kısım sürekli olarak zayıf kalır ve daha sonraki, küçücük zorlanmalardan kolayca etkilenir. Çok nadir olarak bel fıtığı omuriliği de etkileyerek bası yapabilir. Bu durumda bacakta uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük görülmesinin yanında, idrar ve dışkılama kontrolü bozulabilir.
Bel fıtığında ne zaman ameliyat gerekir?
Bel ağrılı hastaların % 5 gibi çok az bir kısmında, ameliyata gerek duyulur. Ancak diğer tüm tedavilere cevap vermeyen, ciddi ve direnen ağrılı durumlarda operasyon düşünülür. Sinire ve/veya omuriliğe bası yaparak bacakta ilerleyen güçsüzlüğe, idrar ve dışkılama sorununa neden olan bel fıtığında ve diğer hastalıklarda, acilen ameliyat gereklidir. Ancak, ameliyat sonrasında beli korumaya ve egzersiz yapmaya daha da özen gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Belimiz incindiğinde ne yapabiliriz?
Ağır kaldırma ve zorlanmaya bağlı bel ağrısı atağında, bacakta güçsüzlük, idrar ve dışkılama sorunları varsa acilen hekime başvurulmalıdır. Bu yakınmalar yok ise birkaç gün uygun pozisyonda yatak istirahati, basit ağrı kesici ilaçların kullanımı, yüzeysel sıcak/soğuk uygulamaları (ağrılı atak döneminin ilk 3 gününde soğuk, sonra sıcak uygulama) önerilir. Ağrı kesici özellikleri de olan iltihap giderici ilaçlar mide barsak sistemi, kalp, karaciğer ve böbrek üzerinde, kas gevşeticiler dikkat ve konsantrasyon üzerinde yan etkiler oluşturabildiğinden mutlaka doktor önerisiyle alınmalıdırlar. Ağrı uzun sürdüğünde depresyon gibi psikolojik sorunlar gelişmişse bunlar için gerekli tedaviler uygulanır.
Belimiz incindiğinde rahatlamak için en iyi pozisyon diz altına yastık koyarak sırtüstü kalça ve dizler bükülü şekilde yatmaktır. Dizler karına çekili şekilde yan yatarak da rahatlama sağlanabilir.Uzun süre yatak istirahati kasların zayıflamasına neden olarak,iyileşmeyi yavaşlatabilir. Ağrı olsa da her saat birkaç dakika yürüyerek sırt kaslarınızın güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.
Ağrılı atak döneminde bel korseleri bel hareketlerinin kısıtlanmasında destek sağlayarak ağrının azalmasında etkili olabilirler. Fakat uzun süreli kullanımları kas güçsüzlüğüne yol açtığından önerilmez. Oturma sırasında bel kavisinin küçük bir yastıkla desteklenmesi belin korunmasında yararlıdır. Bedensel çalışanlarda, iş sırasında kullanılan bel korseleri korunmada etkilidir.
Fizik tedavi de ağrı ve gerginliği azaltmada etkilidir. Sıcak soğuk uygulamalar, çeşitli elektrik akımları, traksiyon (çekme), masaj ve elle tedavi (manipülasyon) gibi çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Çekme ve elle uygulanan yöntemler sağlık kurumları dışında uygulandıklarında çok ciddi hasarlara neden olabilir.
Bazı bel ağrılarında kaslardaki hassas noktalara ve özellikle bel fıtığında sinir kökü yakınlarına özel tekniklerle yapılan enjeksiyonlar ağrıyı azaltmada yararlıdır.
Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora başvurun!!!
Ağrı bacaklara,diz altına doğru yayılırsa
Bacaklar,ayaklar, kasık ya da makat bölgesinde hissizlik olursa
Ateş,bulantı,kusma,karın ağrısı,halsizlik ya da terleme olursa
İdrar yada dışkı kontrolü kaybolursa
Ağrı travmaya bağlıysa
Ağrınız hareket ettirmeyecek kadar şiddetliyse
İki hafta geçmesine rağmen ağrıda değişiklik olmadıysa
Gece uykudan uyandıran ağrınız varsa
Üç aydan uzun süredir sabah bir saat veya daha fazla süren tutukluk şikayetiniz varsa mutlaka doktora başvurun.
Belimizi Nasıl Koruyalım?
Sağlıklı bir bele sahip olmak zor değildir. Belimizi, omurgamızı tanıyarak, günlük yaşam ve iş ortamında belimizi ve vücudumuzu doğru kullanarak davranışlarımızı değiştirmek ve bel ağrısından korunmak mümkündür. Günlük yaşamımızdaki pek çok hareket esnasında belimizi ve vücudumuzu yanlış kullanmakta ve belimize zarar vermekteyiz. Yatak yapma, ev temizliği, ütü yapma, yemek yapma gibi ev işleri sırasında, alışverişte, seyahatte, bahçe islerinde omurganızı düzgün tutmaya, öne eğilirken dizlerinizi bükmeye özen gösterin
Ayakta dururken nelere dikkat etmeli?
Uzun süre ayakta kalacaksanız, belinizdeki basıncı azaltmak için bir ayağınızı alçak bir destek üzerinde dinlendirin. Her 5 – 15 dakikada bir dinlendirdiğiniz ayağı değiştirin. Duruşunuza dikkat edin. Omurganızın kavislerini koruyun.
· Her iki ayağınızın üzerine eşit ağırlık verin.
· Omuzlarınızı ve kalçalarınızı omurgaya göre simetrik tutun.
· Karnınızı ve çenenizi hafifçe içeriye çekin.
· Dizlerinizi hafifçe bükün.
· Her iki ayak tabanınızı yere 10-15 cm aralıklı olarak basın.
· Başınızın üstünden yukarı doğru bir iple çekiliyormuş gibi hissedecek şekilde durun.
Otururken nelere dikkat etmeli?
Oturma yeri ve pozisyonunuzun uygun olmaması, beli zorlayarak ağrıya neden olur. Oturduğunuz yer ne çok sert ne de yumuşak olmalı, kol koyma yerlerinin, oturma yerinin ve arkalığının yüksekliği ve eğimi size uygun olmalıdır. Belinizi destekleyen, oturma yeriyle arkalığı arasında 90-110 derece açı bulunan ve arkalığı omuzlara kadar yükselen sandalyeler doğru oturma için uygundur. Otururken omurganızın zorlanmaması için:
•Omurganızın kavislerini koruyun
• Bel kavsinizi küçük bir yastık veya bel desteği ile destekleyin.
•Kalçalarınızı oturma yerinin arkasına dayayın
• Dizlerinizi kalçadan hafif yüksekte olacak şekilde tutun. Ayaklarınızı koymak için bir destek kullanabilirsiniz.
•Kollarınızı kolluğa dirsekleriniz dik açıda oluşturacak şekilde koyun.
•Ayak tabanlarınızı yerle tam temas ettirin.

Uyku için en uygun yatış şekli nedir?
· Yattığınız yer ne çok sert, ne de çok yumuşak olmalıdır.
· Yastığınız ince olmalı, omuzlara kadar gelmeli ve boyun kavsinizi desteklemelidir.
· Ağrılı dönemlerde sırt üstü yattığınızda, belinizin ve dizlerinizin altını küçük bir yastıkla destekleyin. Yan yattığınızda da dizlerinizin arasına küçük bir yastık koyun.
· Omurga sağlığınız için karın üstü yatma ve uyuma zararlıdır.
Eşya taşırken nelere dikkat etmeli?
Ağırlık taşırken orta hatta ve gövdeye yakın tutulmalıdır. Ağır cisimlerin omuzlar seviyesinden yukarıya kaldırılması omurgayı aşırı zorlar. Ağırlığı kaldırmadan önce nasıl ve ne yapacağınızı planlayın. Dengeli bir duruş sağlayabilmek için geniş bir destek alanı oluşturun. Bunun için ayaklarınızı birbirinden ayrı olarak, öndeki ayağınız ağırlığı hareket ettireceğiniz yönde olmak üzere bir ayağınızı diğerinin önüne koyun. Belinizi öne eğmeden, omurganızı düzgün tutarak, kavislerini koruyarak, kalça ve dizlerden bükerek çömelin. Kaldırma sırasında omurganızın düzgünlüğünü koruyun, yana eğmeyin ve döndürmeyin. Ağırlığı iki ucundan sıkıca tutarak kaldırıp kaldıramayacağınızı kontrol edin. Orta hatta ve gövdenize yakın tutun ve omurganızın düzgünlüğünü koruyarak doğrulun. Ağırlığı aşağı koyarken aynı işlemin bu kez sırayla hepsini tekrarlayın. Cisim fazla ağırsa yardım isteyin veya yardımcı araç kullanın. Cismi omuz seviyesinin üstüne kaldırmayın, gerekirse bunun için merdiven veya basamak kullanın. Cismi itmek veya çekmek gerekiyorsa itmek beli daha az zorladığı için itin.
Hareketsiz Kalmayın
Kondisyonun çeşitli fiziksel etkinlik ve egzersizlerle iyileştirilmesi bel ağrısında korunma ve tedavide önemli bir rol oynar. Kondisyonu iyi olanlarda, bel ağrısına daha az rastlanmakta, hastalık oluştuğunda ise iyileşme daha hızlı olmaktadır. Bel sağlığı için en iyi sporlar yürüme, yüzme ve bisiklete binmedir. Ancak, spor sırasında yanlış hareketler yapılması ve kötü tasarlanmış aletler kullanılmasının bel ağrısının başlatılmasında önemli etken olabildiği göz önünde tutulmalıdır. Bel ağrısı olan kişilerin egzersiz öncesi doktora danışmalarında fayda vardır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com