Bel ağrısı hastalığı şikayette 2.sırada

Bel ağrısı hastalığı şikayette 2.sırada
Uzmanlar, alınganlık, stres, karar verememe gibi aşırı zihni yüklenmelerin bel ve boyun ağrılarını tetiklediğini söyledi.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, öne eğilme, ağır kaldırma, bel üzerinde ani dönme hareketlerinin bel ağrısına sebebiyet verdiğini söyledi.

Zihinsel yüklenmelerin bel ve boyun ağrılarını tetikleyici rolünün olduğunu anlatan Şahabettinoğlu, “Son zamanlarda bu konuda şikayetler arttı. Utangaç insanlar daha çok boynunu büktüğü için daha fazla ağrı çekebiliyor. Örneğin başkalarını affedememek, içine çok atan, algın ve hassas titiz, utangaçlık ve aşırı mükemmeliyetçi mizaçlarınız varsa dikkatli olun. Bu tür mizaçlar kişide boyun ve bel fıtığı gibi rahatsızlıkların oluşumunu tetikler” dedi.

“HER BEL AĞRISI FITIK DEĞİL”

Bel ağrısının dünyada doktora gitme şikayetleri arasında ikinci sırada geldiğini ifade eden Şahabettinoğlu, “Oldukça yaygın bir şikayet. 50 yaşına kadar gelen insanların yüzde 80’ininde hayatlarının belli döneminde muhakkak bel ağrısı çekebiliyor. Her bel ağrısı da bel fıtığı anlamına gelmiyor. Bel ağrısı olanların yüzde 10’unda fıtık çıkabilir. Genelde oldukça yaygın olarak görünen bir şikayet. Bel ve boyun ağrılarından korunmak için özellikle bunun sebebini oluşturan fiziksel ve zihinsel, yüklenmelerden sakınmak gerekir” diye konuştu.

“DİZLERİ BÜKEREK YÜK KALDIRIN”

Ağır yük kaldırılan işlerde çalışılmaması gerektiğini belirten Şahabettinoğlu, şöyle devam etti:
Evde bir eşyayı kaldırırken bile dikkatli olmak lazım. Belden eğilmeden, dizleri bükerek, bacaklardan çökerek yükü kaldırmak gerekir. Aşağıya uzun süre bakmalı işlerden sakınmalıyız. Bilgisayar kullanmak en başta geliyor. Ayrıca resim ve seramik yaparken vatandaşlar, aşağıya uzun süre baktığı için boyna çok yük binebiliyor. Her yarım saatte bir birkaç dakika yaptığımız işe ara vermeliyiz. Yoksa bel ve boyun ağrılarından kurtulamayız” ifadelerini kullandı.

5 BİN YILLIK TEDAVİ

Elle tedavi olarak bilinen Maniplasyon yönteminden de bahseden Şahabettinoğlu, Türkiye'de bu işi uygulayan uzman sayısının iki elin parmaklarını geçemediğini ifade etti. Şahabettinoğlu, maniplasyon tedavisinin 5 bin yıllık bir tedavi olduğunu belirterek, “Türkiye, bu tedavi yöntemi konusunda diğer batılı ülkelerin çok gerisinde. Bizim ülkemizde bu tedavi yöntemini uygulayan uzmanların sayısı parmakla sayılabilir. Ama İngiltere'de bu sayı 16 bin. ABD'de ise bu rakam daha fazla. Ama bizde bu konuda fazla uygulama yok” dedi. (VİK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com