Bel fıtığının tek çözümü ameliyat değil

Bel fıtığının tek çözümü ameliyat değil
Uzmanlar: "Bel ameliyatları bazen çözüm değil sorun olabiliyor. Biz buna 'Başarısız bel ameliyatı sendromu' deriz. Her fıtık ameliyat edilmez"

  Uzmanlar: 'Bel ameliyatları bazen çözüm değil sorun olabiliyor. Biz buna 'Başarısız bel ameliyatı sendromu' deriz. Her fıtık ameliyat edilmez'

Uzmanlar, günümüzde yaygın olarak görülen bel fıtığının tek çözümünün ameliyat olmadığını belirterek, 'Bel ameliyatları bazen çözüm değil sorun olabiliyor. Biz buna 'Başarısız bel ameliyatı sendromu' deriz. Her fıtık ameliyat edilmez' dedi.
Günümüzde neredeyse hemen herkesin yaşadığı bel ağrısı birçok nedene dayanıyor. Ani hareketler, travmalar ya da ailesel faktörlerden dolayı belde oluşan fıtık ise bel ağrılarının baş nedenlerinden biri. Uzmanlar, son yıllarda bel ve boyun fıtıklarının tedavi şekilleri ile ilgili gazete ve televizyonlarda haberlere çok sık yer verildiğine dikkat çekti.
Uzmanlar, her bel fıtığının ameliyat edilemeyeceğini ifade ederek, 'Sanki ameliyat çözüm gibi gösteriliyor. Oysa ameliyat edilecek durum vardır edilmeyecek durum vardır. Sınırı iyi çizmek lazım. Bazen hastanın kocaman fıtığı vardır. Ama şikayeti yoktur. Bunu ameliyat etmezsiniz. Ama bazen de hastanın küçücük fıtığı vardır. Bunu ameliyat edersiniz' diye konuştu.
Bel ameliyatlarının bazem çözüm değil sorun olabileceğinin altını çizen uzmanlar, 'Biz buna 'Başarısız bel ameliyatı sendromu' deriz. Bu bazen kaçınılmazdır, ayrı bir bilim dalıdır. Hatta onlarca kitap yazılmıştır bu konu ile ilgili. Bu başarısızı ameliyatların birçok nedeni olabilir. Yanlış teşhis, hastadaki psişik bozukluklar, şişmanlık, aşırı sigara tüketimi, uyuşturucu kullanımı gibi. Ayırca her bel ağrısı da fıtık değildir. Bazı kalça ve diz eklemi hastalıkları, damar hastalıkları (Varis) aynı belirtileri verebilir. Diyabette de birtakım aynı belirtiler ortaya çıkabilir. MS , dejeneratif bazı hastalıklar da bu ağrılara neden olabilir. Tüm bu başarısızlıklara neden olmamak için hastaları iyi tetkik etmek gerekir. Neticesi kötü bel ameliyatlarında, bacaklarda ve ayaklarda ağrı, kuvvet kaybı, his kaybı reflekslerdeki değişiklik görülebilir. Tüm bunlar kalıcı olabilir' şeklinde konuştu.

'Ameliyatı estetik yapayım derken sinir köküne zarar verebilirsiniz'
Bazı doktorların estetik olsun diye artık küçük deliklerden ameliyat yaptığını vurgulayan uzmanlar, dar alanda yapılan bu ameliyatların sinir kökünde zedelenmeye neden olduğunu kaydetti. Uzmanlar, 'Sinir kökünde bazen geriye dönülemeyecek yaralanmalar ve yırtıklar olur. Bütün bu aksilikler olursa hastayı tekrar ameliyat etmek gerekir Bunlara rağmen geçmezse, fizik tedavi, spor, egzersiz verilir. Genç meslektaşlarıma şunu söylerim; bel ameliyatı ciddi bir ameliyattır. Lütfen bu ameliyatları ciddiye alın' ifadelerini kullandı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com