Belçika'da çocuklara ötanazi tartışması

Belçika'da çocuklara ötanazi tartışması
Belçika Temsilciler Meclisi'nde ele alınan çocuklara ötanazi hakkı tanınmasına ilişkin yasa tasarısının yarın kabul edilmesi öngörülüyor

Belçika'da bazı şartlara bağlı olmak kaydıyla çocuklara ötanazi hakkı tanınmasını öngören yasa tasarısına ilişkin süreçte son aşamaya gelinirken, konu Temsilciler Meclisi'nde ele alındı.

Konuya ilişkin oturumdaki açıklamalar, daha önce Belçika Senatosu'nda yapılan oylamada, 17'ye karşı 50 oyla kabul edilen yasa tasarısının, bir son dakika gelişmesi olmaması halinde, Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilme olasılığının yüksek olduğuna işaret ediyor.

Yeni Flaman İttifakı (N-VA) üyesi Sarah Smeyers, "Yasanın az uygulanmasını umuyoruz ancak bu yasayı oylamak görevimiz" dedi. Sosyalist Parti'den (PS) Karine Lalieux, ötanaziyi empoze etmenin söz konusu olmadığını belirterek, "Herkese onurlu şekilde yaşama ve ölme imkanı vermek bizim sorumluluğumuz" ifadelerini kullandı. Hristiyan Demokrat ve Flaman Parti (CD&V) üyesi Sonja Becq ise herkesin pozisyonuna saygı duyduklarını ancak karşı çıkanlara "duyarsız" denilmesini istemediğini belirterek, "7 yaşında bir çocuk gerçekten özerk midir? Kim bir çocuktan gerçekten sorumludur?" diye konuştu.

Özellikle dini liderlerin yoğun şekilde muhalefet ettiği yasa önerisi, ötanazi talebinin çocuktan gelmesini ve bu talepte bulunurken çocuğun bilincinin yerinde olmasını şart koşuyor. Çocuğun ötanazinin ne olduğunun farkında olduğunun tespiti de bir başka şartı oluşturuyor.

Çocuğun tek taraflı talebinin ötanazi için yeterli olmayacağının belirtildiği öneriye göre ebeveynlerin de bu talebe onayı aranacak. Ötanazi talebinde bulunan çocuğun hastalığının tedavisinin olmaması, hastalığın son aşamasına gelinmiş olması, çocuğun yoğun acı çekiyor olması da ötanazinin uygulanması için tespit edilmesi gerekecek unsurlar arasında yer alıyor.

Belçika, 2002'den bu yana 18 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor. Belçika'nın yanı sıra Hollanda ve Lüksemburg'ta da ötanazi yasal. Hollanda, 12 yaşından büyük çocuklara da ötanazi hakkı tanıyor.

Muhabir: Güven Özalp
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com