Belde Belediyeleri Kapatılmamalı

Belde Belediyeleri  Kapatılmamalı
Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık gazetecilerle bir araya geldi. Milletvekili Işık yurt geneli ve Kütahya’yı ilgilendiren konularda değerlendirmeler yaptı, çalışmalarını anlattı.
Hükümetin meclisin erken yerel seçimleri görüştüğü yoğun günlerde ilginç olanın Türkiye mahalli idareler yönetimini kökten değiştirecek bir rejim değişikliğine bir başka tasarıyı alel acele Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevkettiğini söyleyerek şunları söyledi: “Kamu oyunda büyük şehirler yasası olarak bilinen bu yasa sayın Başbakanın imzasıyla 8 Ekim 2012 tarihinde diğer anayasa ile ilgili süreç devam ederken TBMM Başkanlığına sunulmuş geldiği gün itibariyle komisyonlara sevki yapılarak yeni bir tartışma başlatılmıştır. Söz konusu tasarıyla şu anda var olan 16 büyük şehir merkez nüfusu belli bir değerin üzerinde olduğu gerekçesiyle büyük şehir statüsüne kavuşturulmuş şehirlerdir. Bu ilave şehirleri ilave olarak söz konusu tasarıyla 13 şehirin daha katılmasıyla 29 sözde büyük şehir statüsüne kavuşturulduğu yeni bir tasarı gündeme gelmiştir. Bu tasarıyla bizim bildiğimiz büyük şehir statüsünden bütün şehir statüsüne dönüştürülmektedir. Şehirlerin merkez nüfusu belli bir oranda olma şartı kaldırılarak tüm ilin coğrafi alanında yaşayan herkesin toplam nüfusu 750 bin kişi olan iller büyük şehir statüsüne çıkartılmıştır.”dedi.
Bu düzenlemenin çok ciddi mahsurları olacağını söyleyen MHP Milletvekili Prof.Dr.Alim Işık bu tasarının birilerinin hayal ettiği başkanlık sistemine doğru götürmeyi amaçlayan bir tasarı olduğunu söyledi. Bu tasarının Anayasa’ya aykırı olduğunu söyleyen Işık MHP olarak bu tasarının tamamen karşısında olduklarını dile getirdi.
Bu tasarının kamu oyunda fazla dikkat çekmeyen Kütahya ve Kütahya gibi iller için çok daha önemli olan nüfusu 2000 inin altında olan Türkiye genelinde 559 belde belediyesinin kapatılacağını söyledi. Işık sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tasarıyla Türkiye genelinde 559 belde belediyesi nüfusu 2000’nin altında olduğu için köy tüzel kişiliğine dönüştürülmüştür. Büyük şehirler birlikte kapatılan belde sayısı 1591, kapatılan köy sayısı 16082 adettir. Bu tasarıyı ilgili İç İşleri Bakanı dahi önüne imzaya geldiğinde görmüştür. Arka odalarda gizli kapılar arkasında hazırlanan bu tasarı, Türkiye’de bölünmenin önünü açacak bir tasarıdır. Tüm itiraz ve ikazlarımıza rağmen hiçbir iktidar partisi milletvekili ve İç İşleri Bakanı cevap dahi verememiştir. Kütahya’mız içinde bu tasarı büyük mahsurlar barındırmaktadır. Beldelerin kapatılmasıyla göç başlayacak zararlı çıkan yine Kütahya olacaktır. Bu konu ile ilgili hafta sonu Kütahya ve tüm ilçelerimizi il başkanlığındaki arkadaşlarımızla birlikte gezerek bu ilçelerde bulunan kapatılacak tüm belde belediyelerinide davet ederek bilgi verdik. Yapılması gereken ise birbirine yakın nüfusu 2000’nin altında olan beldelerin birleşerek tek çatı altında toplanmalarının sağlanmasıdır.”dedi.
Tüm Kütahyalılar’ın bir siyasi mülahazada bulunmadan partili olduğuna bakılmaksızın bu beldelerimizin o bölgelerde yaşayan insanlarımıza yine belediye aracılığıyla hizmet vermesine katkıda bulunması gerektiğini söyleyen Milletvekili Işık bu birleşmelerin olmaması durumunda Kütahya’daki göçün çok daha hızlanacağını bu beldelerimizde insanlarımızı tutamaz hale gelineceğini söyledi. 
Kütahya’nın gerçek gündeminin özelleştirmeler olduğunu vurgulayan MHP Milletvekili Prof.Dr.Alim Işık Kütahya ve Türkiye’deki linyit sahalarını özelleştirmek isteyenlerin mutlaka bunun hesabını vereceklerini söyledi. Simav’da yapılan Toki konutlarından oturan Simavlılar’dan hesapların yanlış yapıldığı söylenerek 2 ila 12bin lira arasında ek ödeme talep edidiğine değinen Işık, Şehircilik Bakanlığı’nın resmi verilerine göre aynı büyüklükte olan Van Toki konutlarının yarı yarıya daha ucuza mal edildiğini söyledi.  Işık sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan iktidar partisi milletvekillerimize ve yöneticilerine sesleniyorum. Simav ilçesi ve Van merkeziyle depremzedelere yapılan bu konutlar, aynı büyüklükte ve aynı kalitede olmasına rağmen yarıya yakın fiyat farkı neden oluşmaktadır, bununla yetinilmeyip ilave ücret talep edilmesinin sebebi nedir? Bunun cevabının Kütahyalılar’a verilmesini istiyorum.”dedi.
Kütahya’nın kentsel dönüşüm içinde neden yer almadığınıda soran Işık bunu meclis gündemine taşımaya hazırlandıklarını sözlerini ekledi. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com