Beldenin köye dönüştürülmesi protesto edildi

Beldenin köye dönüştürülmesi protesto edildi
Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı 61 yıllık Kuşu beldesi halkı, yerel yönetimler yasası ile nüfusları 2 binin altında olduğu gerekçesiyle köy statüsüne düşecek olmalarını ilçe merkezinde protesto etti.

Hastane Parkı önünde toplanan kalabalık, ellerinde taşıdıkları pankartlarla birlikte Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Kuşu’nun Köy Olmasını İstemeyenler Platformu üyeleri, yaptıkları basın açıklamasıyla 2012’deki nüfusunu 2 binin üzerine çıkaran Kuşu’nun köy olmayı hak etmediğini öne sürerek, seslerinin duyulmaması ve belediyeliklerinin geri verilmemesi halinde 30 Mart'taki yerel seçimlerde sandığa gitmeyeceklerini söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI AKP'DEN İSTİFA ETTİ
Basın açıklamasının ardından söz alan Kuşu beldesinin AKP'li Belediye Başkanı Halil Ergenç, 6 meclis üyesiyle birlikte AKP'den istifa ettiğini açıkladı. Ergenç, istifasını içeren dilekçeyi okudu.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık da Ankara’dan Simav’a gelerek protesto gösterilerine destek verdi. Işık, hemşehrilerinin demokratik haklarını kullanarak hükümeti protesto ettiğini, kendisinin de destek verdiğini bildirdi. Işık, “Buradan sayın Başbakanımıza sesleniyorum Türkiye’de demokratik hakların arandığı tek yerin Diyarbakır meydanı olmadığını, Simav’da, Kuşu’da diğer 64 beldemizde de demokratik hak arayışlarının dile getirildiği meydanların olduğunu Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bu ilin bir milletvekili olarak duyurmaya çalışacağız. Ancak duymaması halinde ben inanıyorum ki bu demokratik tepkiyi Kuşu halkının yanı sıra diğer 64 belde halkı demokratik tepkisini sandıkta gösterecektir dedi.
Kuşu Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi Musa Türe ise, kendisi gibi 5 arkadaşının belediye başkanıyla birlikte AKP'den istifa ettiğini bildirdi. 
Simav Cumhuriyet Meydanı'ndaki protesto gösterilerine destek veren Kuşulu kadınlar da köy olmak istemediklerini ve beldeliklerinin geri verilmesi için seslerinin duyulmasını istedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com