Belediye başkanları bu kez sağlık için terleyecek

Belediye başkanları bu kez sağlık için terleyecek
30 Mart'ta yapılan seçim yarışında ipi göğüsleyen belediye başkanları, yarın da Sağlık Bakanlığının kampanyası için ter dökecek

ANKARA (AA) - SELMA BIYIKLI ADABAŞ - Yerel seçimlerde ipi göğüsleyen belediye başkanları, yarın Türkiye çapında personeliyle sağlık için yürüyecek.

2014'ü "Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı" ilan eden Sağlık Bakanlığı, sağlıklı şehirler oluşturulması için belediyelerle işbirliği yapmayı, başarılı olanları da sertifikalandırmayı planlıyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, "Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı" kapsamında her ayın son pazar günü değişik bir hedef grubuyla yürüyüşler organize ettiklerini anımsattı.

Yarın da belediye başkanları ve çalışanlarıyla bütün Türkiye çapında sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenleyeceklerini bildiren Özkan, 8 ilde yürüyüşün ardından bakanlık üst düzey yöneticilerinin katılımıyla sağlıklı şehirler konusunda duyarlılığın artırılması için birer toplantı yapılacağını söyledi.

Sağlıklı yaşam için sağlıklı şehirlerin büyük önem taşıdığına işaret eden Özkan, şu bilgileri aktardı:

"Yerel seçim sonrasında belediye başkanlarının bu konudaki duyarlılığının artırılması için yürüyüş sonrası birer toplantı yapacağız. İlk etapta bu toplantıları Antalya, Erzurum, İstanbul, Ankara, Kahramanmaraş, Ordu, Samsun ve Malatya'da planladık. İl ve ilçe belediye başkanlarıyla toplantılar yapacağız. Sağlıklı şehirler nedir, neler yapabilirler, bunu ele alacağız. İnsanın yaşadığı ortamın, çevresel anlamda sağlığını destekleyen, spora, sağlıklı beslenmeye, sağlıklı su kullanımına ve hava solumasına imkan veren sağlıklı şehirler için belediyeler ve Sağlık Bakanlığı neler yapabilir onu planlayacağız."

-"Sertifika vereceğiz" 

Özkan, sağlıklı şehirlerin oluşturulmasında sadece Sağlık Bakanlığının çabasının yetmeyeceğini, belediyelerin desteğinin de çok önemli olduğunu dile getirerek, "8 ildeki toplantıları yaygınlaştırarak Türkiye'de daha sağlıklı şehirler oluşturacağız" dedi.

Bakanlık olarak Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Hareketinin Türkiye'deki ayağı olan Sağlıklı Kentler Birliğinin sertifikalandırma kriterlerlerini dikkate alarak benzer bir uygulamaya gitmeyi planladıklarını bildiren Özkan, "Belediyeleri sağlıklı şehirler için yönlendirdikten sonra sertifikalandırmaya gideceğiz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com