"Belediye bizi engelliyor!.."

"Belediye bizi engelliyor!.."
Engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engellerin ulaşım, fiziksel çevre ve konut sorunu olduğunu dile getiren Kütahyalı engelli vatandaşlar; yaya kaldırımalarının, toplu taşıma araçlarının ve yaya geçitlerinin yapımı ve uygulanışı sırası

Engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engellerin ulaşım, fiziksel çevre ve konut sorunu olduğunu dile getiren Kütahyalı engelli vatandaşlar; yaya kaldırımalarının, toplu taşıma araçlarının ve yaya geçitlerinin yapımı ve uygulanışı sırasında engellilerin unutulmaması gerektiğini dile getirdiler. Kütahyalı engelli vatandaşlar; 'Kütahya Belediyesi bizim sorunlarımıza kulak vermeli. Belediye önümüzdeki engelleri kaldıracağına, yaptığı yanlış uygullamalarla bizi engelliyor' şeklinde belediyeden sorunlarına çözüm istediler.
'BELEDİYE BAŞKANI, ENGELLİ GÖZÜYLE
HİÇ KÜTAHYA KALDIRIMLARINDA YÜRÜDÜ MÜ?'
Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Akis Gazetesi'ne açıklama yapan engelli vatandaşlar, Kütahya Belediyesi'nin sorumluluğunda olan hizmetlerden normal vatandaşlar gibi istifade ettirilmediklerini önemle vurguladılar.
Yaya kaldırımlarının dar yapıldığını ayrıca engellilerin kullandıkları tekerlekli sandalyelerin kullanılabileceği şekilde yapılmadığı için kaldırımları kullanmada zorlandıklarını belirten engelli vatandaşlar, bütün bu sorunlarla birlikte bir de belediyenin sürekli yaya kaldırım taşlarını sökmesi ve yeninden yapmasına tepki gösterdiler.
Kaldırım taşlarının neden sürekli yenilendiğini anlayamadıklarını vurgulayan engelli vatandaşar; ' Kütahya Belediyesi'nin parası fazla olmalı ki sürekli kaldırım taşlarını yeniliyor. Yaya kaldırımlarının sürekli yenilnemsi bizi zor durumda bırakıyor zaten normal vatandaşlarla birlikte bu yaya kaldırımlarını akülü araçlarımız olduğu için çok zor kullanıyoruz. Bunun yanı sıra belediyenin sürekli yaya kaldırım taşlarını yenilemeside engelimize engel katıyor. Çünkü normal vatandaşlar yaya kaldırımı olmadan da yürüyebilirler; ancak biz engelliler akülü araçlarımızla ancak yaya kaldırmlarını kullanarak bir yerden bir yere gidebiliyoruz. Belediyeden isteğimiz sürekli kaldırım taşlarını yenilemesinler ve bizi zor durumda bırakmasınlar. Belediye Başkanı'da bir gün bizim gibi bu tekerlekli engelli sandalyesine bindiği zaman bizi anlayacağından eminiz' şeklinde konuştular.

'YAPILAN UYGULAMALARDA ENGELLİLER NEDEN UNUTULUYOR?'
Kütahya Merkez, ilçeler ve köylerde yaklaşık 10 bin 850 engelli vatandaş yaşıyor. Yetkili merciilerin engellilerin sorunlarıyla yeteri derecede ilgilenmediklerini belirten Kütahya'da yaşayan engelliler, Kütahya Belediyesi'nin vatandaşlar tarafından ortak alan olarak kullanılan yaya kaldırımlarını, yaya geçitlerini ve toplu taşıma araçlarını enegellilerin kullanabileceği şekilde oluşturması ve uygulamya koyması gerektiğini özellikle dile getirdiler.

'TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI YETERSİZ'
Toplu taşıma araçlarını kullanmada zorluk çektiklerini belirten engelliler; 'Kütahya'da toplu taşımada toplam dört adet engelli aracı kullanılıyor ancak; Kütahya genelinde 195 toplu taşıma aracı var bunlardan sadece 4 tanesi engellilere uygun olarak ayarlanmış. Engelliler için gettirilen bu araçlara normal vatandaşlarda binebiliyor. Bu engelli araç sayısının en az 12 adet olması gerekiyor.' şeklinde istekte bulundular.

'YAYA GEÇİTLERİ BİZİM KULLANABİLECEĞİMİZ ŞEKİLDE YAPILMALI'
Yaya geçitlerinin normal vatandaşlar için yapıldığını ancak bu yaya geçitlerinin engelli vatandaşlar tarafından da kullanıldığının unutulmaması gerektiğini dile getiren engelliler; 'Kütahya'nın birçok yerinde yaya geçitlerini kullanarak karşıdan karşıya geçmemiz nerdeyse imkansız çünkü yaya geçidini kullanarak bulunduğumuz yerden karşıya geçmek istediğimizde bulunduğumuz noktada akülü araçlarımızla yaya kaldırımından yaya geçitine inip karşıya geçtiğimizde bizi kötü bir sürpriz bekliyor. İndiğimiz yaya kaldırımından aşağıya doğru kavis verilmişken karşıya geçtiğimiz nokta da ise ne yazık ki akülü aracımızın yaya kaldırımına çıkışı sağlayan alan yapılmamış, biz de taşıt yolunu kullanarak bir şeklide yaya kaldırımına çıkmaya çalışıyoruz.' dediler.

'KAMU DAİRELERİNDE ENEGLLİLER İÇİN KOLAYLIK İSTİYORUZ'
Kamu dairelerinde engellilerin kullanabileceği alanların çok sınırlı olduğuna dikkat çeken engelli vatandaşar; 'Tekerlekli akülü araçlarımızla kamu dairelerine giremiyoruz. Bir şeklide vatandaşların yardımıyla içeri girebiliyoruz, üst dairelerde işimiz olduğu zaman asansörü kullanmak zorunda kalıyoruz ancak ne yazık ki birçok kamu kurumunda asansörler engelli vatandaşlar düşünülerek yapılmadığı için tekerlekli sandalyelerle asansörlere sığamıyoruz bu durum bizi çok üzüyor' şeklinde açıklamada bulundular.

'SERBEST BİNİŞ KARTI İSTİYORUZ'
Adını vermek istemeyen engelli bir vatandaş toplu taşıma araçlarında kullanılan serbest biniş kartı almak için Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'dan istekte bulunduğunu ancak; İça'nın kendisne 'Bizim sadece 4 tane engelli aracımız var ben nasıl bütün engellilere serbest biniş kartı vereyim' dediğini savunarak bu konuda Kütahya'daki bütün engelliler adına Belediye Başkanı İça'dan serbst biniş kartı istediklerini söyledi.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com