“Belediye Fırını bize zarar verir!..”

“Belediye Fırını bize zarar verir!..”
Kütahya'da ekmeğe yapılan zammın ardından halkın tepki göstermesi üzerine Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahyalıların ucuz ekmek tüketebilmesi ve ekmek fiyatlarının daha da artırılmasını önlemek için gereken çalışmalara başlayacaklarını ve 'b

Kütahya'da ekmeğe yapılan zammın ardından halkın tepki göstermesi üzerine Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahyalıların ucuz ekmek tüketebilmesi ve ekmek fiyatlarının daha da artırılmasını önlemek için gereken çalışmalara başlayacaklarını ve 'belediye fırını' kurabileceklerinin sinyallerini vermesi üzerine, Kütahya Fırıncılar Odası Başkanı Murat Duran, Belediyenin böyle bir karar alması durumunda oluşacak rekabetten fırıncılar olarak zarar göreceklerini ifade etti. Halkın ucuz ekmek temini için pek çok ilde açılan 'Belediye Ekmek Fırını'nı Kütahya Belediyesi'nin ne zaman açacağı halk tarafından merakla bekleniyor...

Ekmeğe yapılan zammın ardından halkın ve STK'ların gösterdiği tepki üzerine ucuz ekmek için Kütahya Belediye Başkanı İça'dan 'Belediye Ekmek Fırını açılabilir' sinyalinin gelmesinin ardından açıklama yapan Kütahya Fırıncılar Odası Başkanı Murat Duran, Belediyenin ekmek fırını açması durumunda fırıncıların zarar göreceğini ifade etti.
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın daha önce halkın yararı için 'belediye fırınlarını oluşturabiliriz' sözünün Murat Duran'a hatırlatılması üzerine Duran: 'Bu karar başkanın kararıdır, biz de kendisinin bu kararına ancak saygı duyabiliriz. Alınan bu karar belediyeyi ve Kütahya halkını ilgilendiren bir karardır. Bizim bu karara müdahil olma gibi bir yetkimiz ve düşüncemiz yok. Ancak belediye fırınlarının oluşturlması bizi tabi olumsuz etkileyecektir. Eğer Kütahya Belediyesi belediye fırınları aracılığı ile halk ekmek fiyatını 50 kuruş olarak belirlerse biz de ekmeği yine 60 kuruştan satarız. Bunun da daha altına inemeyiz. Çünkü zarar ederiz' şeklinde açıklamalarda bulundu.

İÇA: 'BELEDİYE OLARAK BİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMEK ZORUNDAYIZ'
Kütahya'da geçtiğimiz günlerde ekmeğe yapılan zam sonrası halk ve Sivil Toplum Kuruluşları zamma tepki göstermiş ve çevre illerde özelliklede Eskişehir'de 300 gram çarşı ekmeğinin 30 kuruşa satılması aynı ekmeğin Kütahya'da ise 70 kuruşa halka sunulmasını Kütahyalılar sert tepki ile karşılamışlardı, bu tepki üzerine Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, halkın ucuz ekmek tüketmesi için belediye olarak kendilerine düşen sorumluuluğu yerine getireceklerini daha önce açıklamıştı.

İÇA: 'HALKIN UCUZ EKMEK TÜKETMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ'
'Birçok ilde belediyelerin denetimi altında olan halk ekmek fırınları aracılığı ile halka ucuz ekmek sunulduğu, Kütahya'da halkın ucuz ekmek alabilmesi içn Kütahya Belediyesi'nin bir çalışması olup olmadığı daha önce İça'ya sorulmuş, İça; 'Halkın ucuz ekmek tüketebilmesi için gereken çalışmalara başladık ve gereken firmalarada görüşüyoruz ve kendimizde bir hazırlık içerisindeyiz. Halkın çevre illerde olduğu gibi ucuz ekmek tüketebilmesi için çalışma yapacağız' şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

DURAN: 'EKMEĞE YAPILAN ZAMMI GERİ ÇEKEMEYİZ'
Halk, çevre illere göre neden pahalıya ekmek tükettiğini sesli bir şekilde dile getirmesinden sonra belediyenin bu konuda sesiz kalmayacağı ve halkı memnun edecek kararalara belediyenin imza atacağı İça tarafından dile getirilmesinin ardından Kütahya Fırıncılar Odası Başkanı Murat Duran, ekmeğe yapılan zammı geri çekemeyeceklerini söyledi.
Kütahya'da yaklışık 2003-2005 yılları arasında 12 adet ekmek fırının kapandığını anımsatan Duran, konuşmasında şunları kaydetti:
'Fırıncılar zor durumda her şeye zam geliyor. Un, doğalgaz, maya ve benzeri fırıncıların kullandığı birçok ürüne zam geliyor. Bizde kendi bütçemizi ayarlamak için ekmeğe gereken zammı yapmak zorunda kaldık. Uşak'ta 2008 yılında 300 gram çarşı ekmeği 65 kurşiken biz Kütahya'da aynı ekmeği 60 kuruşa satıyorduk. Çevre il olarak lanse eilen Eskişehir ve Afyonkarahisar dışındaki diğer illerde satılan ekmek Kütahya'da satılan ekmekten daha pahalıya satılıyor bunlarıda görmek ve ona göre değerlendirmek gerekiyor.'

DURAN: 'EKMEK ZAMMINI GERİ ÇEKMEMİZ İÇİN UN FİYATLARINA YAPILAN ZAMMIN DA GERİ
ÇEKİLMESİ GEREKİR'
Ekmek zammının geri çekilmesinin un fiyatlarının geri çeklimesi şartına bağlı olduğunu belirten Duran, un fiyatlarının geriye çekilmesi durumunda ekmek zammını geri çekebileceklerini bunun dışında ekmek zammını geri çekmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.
Belediye fırınlarının birçok ilde borç içinde ekmek çıkarttığını savunan Duran; 'Belediyeler halkı düşünerek ekmek fırınları oluşturuyor ancak ucuz ekmek ücretlerini farklı uygulamalarla farklı şekillerde yeniden halktan tahsil etmesini iyi biliyorlar' dedi.
Maliyetlerinde zarar ettiklerini açıklayıp kanıtladıktan sonra ekmeğe zam kararını aldıklarını belirten Duran, Türkiye'de kendilerini etkileyen ürünlere zam yapılmasının ardından ekmeğe zam alma kararını aldıklarını da ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com