‘Belediye İhale Dalavereleri’ AKP’nin hoşuna gitmedi

‘Belediye İhale Dalavereleri’ AKP’nin hoşuna gitmedi
Gazeteci Harun Gürek’in “Belediye İhale Dalavereleri” kitabı AKP’li Başkanı rahatsız etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kitap piyasaya çıktıktan sonra toplatılması için mahkemeye başvurdu.

 

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yeni piyasaya çıkan “Belediye İhale Dalavereleri” kitabını mahkeme kararıyla toplattı. Kitap piyasaya çıktıktan sonra Kocaeli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kitabın kapağında resminin yer aldığını belirterek tedbir ve toplatma kararı verilmesini istedi. Gazeteci Harun Gürek’in, AKP yönetimindeki Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Konya, Samsun gibi belediyelerin ihalelerini mercek altına aldığı kitabının kapağında incelemeye konu belediyelerin başkanlarının fotoğrafları yer alıyordu.
Mahkeme 16 Aralık’ta, kitabın tekrar baskısı yapılırsa Karaosmanoğlu’nun fotoğrafına yer verilmemesine, basılıp dağıtılmış kitaplardan ise fotoğrafın çıkartılmasına karar verdi. Mahkemeler tarafından verilen kararın hangi gerekçeyle, hangi yasanın hangi maddelerine dayanılarak alındığının belirtilmesinin zorunlu olmasına karşın, Kocaeli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi kararında hiçbir gerekçe göstermedi.

Dalavereci izlenimi

Mahkemenin kararına itiraza hazırlanan Togan Yayıncılık avukatı Hasan Gürbüz, Karaosmanoğlu’nun dava dilekçesinde, yazılanlara bir itirazının bulunmadığını ifade ettiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Kendi resminin ‘dalavereler’ sözcüğünün tam altına geldiğini, bunun da kitabı okuyanlarda kendisinin ‘dalavereci’ olduğu izlenimini yaratabileceğini, bunun da kişilik haklarına saldırı olduğunu söylüyor.”

İşte kitabın içeriği


Bu araştırma kamuoyunda yaygın olan ihalelerde yolsuzluk olduğu kanısının ne kadar doğru olduğunu, AKP hükümetleri döneminde, ihalelerde neler olup bittiğini, AKP’nin yine yaygın bir biçimde söylendiği gibi kendi sermaye sınıfını oluşturmaya çalışıp çalışmadığı konusuna ışık tutmak amacıyla yapıldı.

Belediyeler arasından da AKP’nin yönetiminde olanlar seçildi. Bütün belediyelerin ihalelerini araştırma olanağının olmaması nedeniyle sadece İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara, Konya, Samsun büyükşehir belediyelerinin ihaleleri araştırıldı. Küçük belediyelere örnek olarak da Kars Belediyesi seçildi.

Bu araştırma 2008 yılında başlayan bir araştırma. Dolayısıyla söz konusu belediyelerin 2005 ve 2006 yıllarında açtığı ihaleler baz alındı. Binin üzerinde ihale araştırıldı. İhaleleri alan şirketler sicil bilgileri çıkartıldı.

Araştırmanın temel amaçlarından biri ihalelerde hiç yolsuzluk olmamış olsa bile kaynak dağılımının nasıl yapıldığı oldu. Çünkü ihaleler bir ülkedeki en önemli kaynak dağıtım araçlarından biri. Şirketlerin ortaklarının iktidara yakın olup olmadığının ayrıntılı bir biçimde araştırılmasının nedeni de bu.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com