“Belediye 'Kart43'e mi çalışıyor?”

“Belediye 'Kart43'e mi çalışıyor?”
Kütahya Belediyesi tarafından 'daha ucuz ulaşım' sloganıyla uygulamaya konulan 'ikili sistem'in Kart43'e para kazandırdığını savunan Kütahya halkı: “Tekli sistemde beş kişilik bir ailede bir Kart43 yeterliyken, uygulam

Kütahya Belediyesi tarafından 'daha ucuz ulaşım' sloganıyla uygulamaya konulan 'ikili sistem'in Kart43'e para kazandırdığını savunan Kütahya halkı: “Tekli sistemde beş kişilik bir ailede bir Kart43 yeterliyken, uygulamaya konulan 'ikili sistem' nedeniyle beş kişilik ailede herkesin Kart43'ü olmak zorunda çünkü Kart43'ü olmayan kişi 45 dakika içinde otobüse ikinci binişinde indirimden faydalanamıyor. Bu nedenle Kütahya'da herkes Kart43 almak zorunda bırakılıyor. Kart43'ün satılması ise firmanın daha fazla para kazanmasını sağlıyor” şeklinde iddialarda bulundular.
Toplu taşıma araçlarında Kütahya halkının daha ucuz ulaşım ile seyahat etmesi amacıyla 'ikili sistem'i uygulamaya koyduklarını iddia eden Kütahya Belediyesi'ne karşın halk aksine gizli zam ile karşı karşıya bırakıldıklarını savunuyor.
'İkili sistem'in kendilerine her yönden zam olarak yansıdığını ifade eden halk, toplu taşıma araçlarında ikili sistem öncesi tekli sistemde herhangi bir ailede bir adet Kart43'ün yeterli olduğunu ancak ikili sistemin devreye girmesi ile birlikte her aile bireyinin mutlak Kart43 temin etmesi gerektiğini aksi durumda ise ödemeleri gereken ücretin iki katını ödemek zorunda bırakıldıklarını savunarak tekli sisteme geri dönülmesi gerektiğini dile getirdiler.
Bu sistemin kaldırılması için birçok mahallede eylem yapan halk, haksızlığın ortadan kaldırılması için gereken bütün girişimlerde bulunacaklarını kaydederek, şu açıklamalarda bulundular:
“Biz halk olarak bu sistemi kabullenmiyoruz çünkü bize her adımı zam olarak yansıyor, bu durumda defalarca dile getirdik. Birçok mahallede halk eylemlerde bulundu tabi bizde oraya gidemezsek de eylem yapan mahalleliye destek verdik. Kütahya Belediyesi ucuzluk sloganı adı altında ikili sisteme geçti ancak birçok güzergâh değişti, herkesin Kart43 alması mecburi hale getirildi. Birçok mahallemizden otobüs seferleri kaldırıldı.”
Her aile bireyinin Kart43 almasının zorunlu hale getirildiğini savunan halk: “Tekli sistemde her ailede bir kart43 yeterliyken şimdi her aile bireyinin Kart43 alması zorunlu hale getirildi. Örneğin 10 kişilik ailede 1 Kart43'ün olması yetiyordu, çünkü 10 kişi birden toplu taşıma araçlarıyla Yenidoğan Mahallesinde Evliya Çelebi Mahallesine gittiğinde bir adet Kart43 yeterli oluyordu tek kart43 ile 10 kişi seyahat ederken kimse fazla ücret ödemiyordu ancak şimdi aynı 10 kişilik aile Yenidoğan Mahallesinden Evliya Çelebi Mahallesine gitmek için önce Kütahya merkeze gelmek zorunda daha sonra ikinci bir araca binmek zorundalar ve ikinci araca 45 dakika içinde bindiklerinde indirimden faydalanabiliyorlar, ancak ailede bir adet Kart43 varsa sadece bir kişi indirimden faydalanabiliyor, diğer 9 kişi indirimden faydalanamadığı için yeniden Kart43 almak zorunda kalıyorlar, 9 kişinin Kart43 alması ise 45 lira yapıyor, bunun neresi indirim bunun neresi ucuzluk” şeklinde iddialarda bulunarak 'ikili sistem'in kaldırılmasını istediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com