Belediye meclisinde işitme engellilerin sesi olacak

Belediye meclisinde işitme engellilerin sesi olacak
Denizli'nin Pamukkale İlçe Belediyesi'nde belediye meclis üyeliğine seçilen Denizli İşitme Engelliler Derneği Başkanı Çelebioğlu, mazbatasını alarak göreve başladı

DENİZLİ (AA) - MUSTAFA DERMENCİOĞLU - Denizli'nin Pamukkale İlçe Belediyesi'nde belediye meclis üyeliğine seçilen Denizli İşitme Engelliler Derneği (DİED) Başkanı İbrahim Çelebioğlu, Türkiye'de ilk kez bir işitme engellinin belediye meclis üyeliğine seçildiğini ve bunun sorumluluğunu taşıdığını belirterek, "Bizim işimiz siyaset değil, siyaset yapmayacağım. Biz işitme engellilerin ve diğer engel gruplarındakilerin hak ettiği hizmetleri götürmek için çalışacağız" dedi.

Denizli'nin büyükşehir kapsamına alınmasının ardından merkezde kurulan iki ilçeden biri olan Pamukkale'de ilçe belediye meclis üyeliğine seçilen işitme engelli İbrahim Çelebioğlu, mazbatasını alarak görevine başladı. 

Çelebioğlu, işaret diliyle tercümanlığını yapan oğlu Kudret Çelebioğlu aracılığıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1990'da kurulan DİED'de uzun süredir çeşitli görevlerde bulunduğunu ve işitme engelliler adına hizmetler yaptıklarını belirtti. 

Engellilerin seslerini daha iyi duyurmak, sorunlarına çözüm bulmak amacıyla dernek çatısı altında yürüttükleri çalışmaları daha ileri taşıma adına çeşitli girişimlerinin bulunduğunu belirten Çelebioğlu, bu amaçla siyasete girmeyi düşündüğünü, bir dönem de milletvekilliğine adaylığını koyduğunu kaydetti.

Engellilerin toplum hayatına daha çok katılmasını sağlamak, bir yere gelmelerine katkı vermek ve örnek olmak için sürekli arayışta olduğunu ifade eden Çelebioğlu, "Ancak bu konuda çok ciddi adımlar atılmadığını gördük" dedi.

İşitme engellilerin ciddi gelişme kat edemediğini, eğitim, istihdam anlamında önemli sıkıntılar yaşadığını bildiren Çelebioğlu, "Bu süreçte, yerel seçimler öncesi Pamukkale Belediye Başkanlığına aday olan Hüseyin Gürlesin'in bu konularla ilgili yaklaşımı bana çok candan, içten geldi. Sivil toplum kuruluşu temsilcisi olarak belediye meclis üyeliği konusunu konuştuk. Güzel yaklaşımları ve tercihleri beni mutlu etti" ifadelerini kullandı.

- "Engelliler adına, önemli bir sorumluluk üstlendim"

Artık Gürlesin'in başkanlığında Pamukkale Belediyesi'nde meclis üyesi olarak görev yapacağını, Türkiye'de ilk kez bir işitme engellinin belediye meclis üyeliğine seçildiğini bildiren Çelebioğlu, önemli bir sorumluluğu üstlendiğini kaydederek, görüşlerini şöyle aktardı:

"Engelliler, birilerinin sözleri doğrultusunda bir yana çekilen gruplar olmak istemiyor. Üzerlerinden gelir elde edilmesini, reklam yapılmasını da istemiyorlar. Engellilerin temsilcisi olarak meclis üyesi oldum. Belediye meclisinde diğer engel gruplarındaki kardeşlerimin de isteklerini öğrenerek, güzel çalışmalara imza atmak istiyorum. Bizim işimiz siyaset değil, siyaset yapmayacağız. Biz sadece işitme engellilerin ve diğer engel gruplarındakilerin hak ettiği hizmetleri götürmek için çalışacağız. Bana büyük bir görev verildi ve elimden geldiğince en iyisini yapmaya çalışacağım. Başkanımızın da bu konuda hassas bir yaklaşımı var."

- İşaret diliyle tercümanlığını, oğlu yapacak

Belediye meclis üyeliğine seçilmesinin ardından Denizli başta olmak üzere ülkenin farklı yerlerinden tebrik mesajları aldığını ve bundan duygulandığını aktaran Çelebioğlu, Türkiye'nin başarısı için çalışacaklarını, ayrıca engellilerin toplum hayatındaki sorunlarının çözümüne katkı sağlama, daha iyi yerlere gelebileceklerine dair bir örnek olma hedefini de taşıdıklarını belirtti. 

Belediye meclisinde, Türk İşaret Dili Tercümanı olan oğlu Ufuk Çelebioğlu'nun kendi sesi olacağını bildiren Çelebioğlu, hedefinde milletvekilliğinin olduğunu, TBMM'de engellilerin temsilcisi olarak görev üstlenmek istediğini de anlattı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com