Belediye personelinden 'sigarayı bırakma' sözü

Belediye personelinden 'sigarayı bırakma' sözü
Sigaranın zararları, Bursa Büyükşehir Belediyesi personeline sigara bıraktırma sözü verdirdi.

İçeriğinde arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikol gibi 4 bine yakın öldürücü zehir bulunan sigaranın zararları, Bursa Büyükşehir Belediyesi personeline anlatıldı.

‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ personeline yönelik gerçekleştirilen seminerde, sigaranın zararları anlatıldı.

BUSKİ çalışanları olarak sigaraya savaş açtıklarını belirten BUSKİ İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Adem Vural, sigaranın zararlarını bizzat sigara içicisi olarak kendi hayatında yaşadığını vurguladı. Sigarayla üniversite yıllarında tanıştığını belirten Vural, "Uzun yıllar sigara içtikten sonra 10 yıl kadar sigaraya ara verdim.

Sigarasız yıllarımın, sigara içtiğim yıllara göre daha sağlıklı ve daha huzurlu olduğunu tecrübe ettim. Ne üzücüdür ki, 10 yıl aranın ardından sigaraya tekrar başladım. Ancak bugün itibariyle sigarayı kesinlikle bıraktığımı herkesin huzurunda ilan ediyorum. Kendim bıraktığım gibi çevremdeki sigara içenlere de sigarayı bırakmalarını önereceğim. Görev ve sorumluluk alanım içerisindeki bütün birimlerde bundan böyle sigara içilmeyecek." dedi.

SİGARADA KORKUTAN TABLO
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mahmut Turna da sigaranın fiziksel ve ruhsal pek çok rahatsızlığın kaynağı olduğunu belirterek, toplum yaşamını felakete sürükleyen sigaraya ‘dur’ denilmesi gerektiğini vurguladı. Sigaranın insan ve toplum sağlığı açısından zararlarına dikkati çektiklerini anlatan Turna, sigara ile mücadelede ülke genelinde büyük başarılar kaydedildiğini söyledi. Konferansın konuşmacılarından Dr. Sema Karadağ da uyguladıkları yöntemle, sigaranın neden olduğu zehirli maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırdıklarını vurguladı. İçerdiği nikotin nedeniyle, sigaranın dünyadaki en yaygın ve en kolay yakalanılabilen bağımlılık materyallerinin başında geldiğini belirten Karadağ şunları kaydetti:

"Sigara içmeyi bir kez deneyen her dört kişiden üçünün sigara tiryakisi olması, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. En kirli havadan 10 kat daha kirli olan sigara dumanı, karbondioksit içerdiğinden vücuttaki oksijen oranını düşürüyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tedavi edilmesi gereken hastalıklar listesinde gösterilen sigara bağımlılığı, yüzde 60’lar oranında kalp ve damar rahatsızlıklarına, yüzde 35 oranında ise çeşitli kanser hastalıklarına neden oluyor. Yine sigara bağımlılarında, sigara içmeyenlere göre ağız, dudak, yemek borusu ve mide kanseri hastalıkları daha çok görülüyor."

45 DAKİKADA BIRAKILABİLİYOR
Dünya genelinde 1 milyar 300 milyon kişinin sigara içtiğini dile getiren Karadağ, Türkiye’de de 17 milyon kişinin sigara içicisi olduğunu vurguladı. MORA’nın dünyadaki en gelişmiş biorezonans teknolojisi olduğunu belirten Karadağ, sistemin sigarayı bıraktırma yöntemi olarak da hizmet verdiğini dile getirdi. ‘MORA-Terapi’nin ulaşılabilecek en güçlü sigara bırakma desteği olduğunu belirten Karadağ, "Fiziksel bağımlılık arttıkça ‘MORA-Terapi’nin etkenliği de artar. Uygulamada herhangi bir acı ya da rahatsız edici başka bir durum bulunmamaktadır. 45 dakikalık tek seans sonunda sigara içme isteğini ortadan kaldıran ‘MORA Terapi’, yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir." dedi.(SYK)

Konferansın sonunda, sigara bağımlısı BUSKİ ve Büyükşehir Zabıta çalışanları sigarayı bırakma sözü verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com