Belediye sıcak hazine peşinde!..

Belediye sıcak hazine peşinde!..
Yoncalı ve Ilıca'da termal turizmin gelişmesi için Kütahya Belediyesi gereken çalışmalara başlamak için Belediye Meclisinden tam yetki aldı. Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Yoncalı'da 20 bin yatak kapasiteli termal otelin inşaa edilebilmesi ve ger

Yoncalı ve Ilıca'da termal turizmin gelişmesi için Kütahya Belediyesi gereken çalışmalara başlamak için Belediye Meclisinden tam yetki aldı. Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Yoncalı'da 20 bin yatak kapasiteli termal otelin inşaa edilebilmesi ve gereken sıcak suyun yer yüzüne çıkarılması için MTA, İller Bankası, Kütahya İl Özel idaresi ve gerekli diğer kurumlardan gerekli izinleri alacaklarını söyledi.
-ENCÜMENE TAM YETKİ VERİLDİ-
Kütahya Merkez Ilıca ve Yoncalı kaplıcalarında yapılacak olan jeotermal sıcak su sondajları için Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), İller Bankası, Kütahya İl Özel İdaresi ve benzeri diğer kurumlardan gerekli izinlerin alınması ve İller Bankasından kredi talebi ile sıcak su sondajlarının yaptırılması için önceki gün gerçekleştirilen Kütahya Belediyesi'nin 2011 Şubat ayı Belediye Meclis toplantısında Belediye Encümeni'ne ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya tam yetki verildi.

'YATIRMCIYI KÜTAHYA'YA GETİRMELİYİZ'
Belediye Meclisi Üyelerinden tam yetki aldıktan sonra konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan İça, termal turizmin Kütahya'da gelişmesi için öncelikle jeotermal sıcak su sondajları için gerekli çalışmalara ağırlık vermeleri gerektiğini kaydederek, sıcak su ile birlikte yatırımcının Kütahya'yı tercih edebileceğini ifade etti.

'20 BİN YATAK KAPASİTELİ TERMAL OTEL HEDEFLİYORUZ'
Ilıca ve Yoncalı ile ilgili birtakım özel etüdler yapıyoruz. Bu ilçelerimizin en büyük sorunu sıcak suyun tam olarak yer yüzüne çıkarılamaması ve bununla birlikte kullanılmaması nedeniyle ilçeler sıcak sudan faydalanamıyor diyen İça; 'Yoncalı'da başladığımız 20 bin yatak hedefli termal tesis planlamasına bu yetki ile bir alt yapı oluşturmuş olacağız. Çünkü yatırımcının en büyük ihtiyacı sıcak suyun yer yüzüne çıkarılmasıdır. İlçelerimize yatırımcı çekmek ve termal turizmini canlandırmak için önecelikli hedefimiz sıcak su için sondaj işlemlerine bir an önce başlamamız gerekiyor. Yoncalı ve Ilıca'da otel yapımı için çok uygun arazilerimiz var ancak sıcak su olmadan bu ilçelerimize yatırımcı çekmemiz söz konusu olamaz. Sıcak su sondajlarına başladıktan ve sıcak suyun yer yüzüne çıkmasını sağladıktan sonra yatırımcının gelmemesi için bir neden kalmıyor. Termal turizmin gelişmesi için öncelikli konu sıcak su bunun için Kütahya Belediyesi olarak sıcak suyun yer yüzüne çıkması için çalışmalara hemen başlayacağız.' şeklinde konuştu.
Termal turizmin gelişmesi ile birlikte Kütahya'ya yerli ve yabancı çok sayıda turistinde geleceğini kaydeden İça, böylece Kütahya ekonomisinin de canlanacağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com