Belediyecilik felsefesini anlattı

Belediyecilik felsefesini anlattı
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Bursa'da belediyeciliği anlattı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Yılmaz Büyükerşen, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile Nilüfer Belediyesi'nin birlikte düzenlediği Aydınlarla Yüz Yüze Söyleşileri'ne konuk oldu. Basın Kültür Sarayı, Uğur Mumcu Etkinlik Salonu'nda “Kent Vizyonu” başlığı altında gerçekleşen söyleşide Büyükerşen, Eskişehir'deki somut uygulamalardan örnekler vererek belediyecilik anlayışını Bursalılar'la paylaştı. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı'nın yönettiği panelde salonunun tümüyle dolması dikkat çekti. Eski Bursa Valisi Ali Fuat Güven, bir dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Erdoğan Bilenser, eski milletvekillerinden Ali Rahmi Beyreli ve işadamı Hüseyin Özdilek de Büyükerşen'i dinleyenler arasındaydı.
BGC Başkanı Kolaylı, söyleşi öncesindeki kısa sunumunda, Büyükerşen'in hemen her yerde bulunabilen yaşam öyküsündeki bir eksikliğe dikkat çekerek, “İftiharla belirtmeliyim ki sayın Büyükerşen, yaşam öyküsünde ifade edilen tüm öteki özelliklerinin yanında, basın topluluğumuzun da bir mensubudur ve “Sürekli Basın Kartı” sahibidir” dedi. Eskişehir'in, Büyükerşen'in üç dönemdir devam eden Büyükşehir Başkanlığı döneminde büyük hamleler gerçekleştirdiğini de ifade eden Kaolaylı, “Eskişehir'e sık, sık gidenlerdenim. Orada, olumlu yöndeki değişim, tek kelimeyle olağanüstü ve hayranlık vericidir” diye konuştu.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, sözlerine “Bursalı dostlarım” diyerek başladı. Kolaylı'nın açıklamasına atıfla sözlerini sürdüren Büyükerşen, “Gazetecilik, insanın kanına genç yaşlarında giriyor. Galiba bir daha da çıkmıyor. Ama iyi bir tedavi uygulamış olmalıyım ki, 'eski bir gazeteci' olmayı başarabildim” dedi.
Nilüfer Belediyesi ile Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin daveti ulaştırıldığında, “Eyvah! Gene siyaset mi konuşacağız?” dediğini kaydeden Büyükerşen, konu başlığının “Şehir ve Şehircilik Vizyonu” olarak açıklanması ile rahatladığını belirtti. Büyükerşen, “Yanlış anlamayın, ben de içindeyim siyasetin, ama açıkça söylemeliyim, siyaset üzerine uzun uzadıya konuşmayı sevmiyorum” dedi.
“Şehircilik vizyonu” yerine, “belediyecilik felsefesi” veya ”belediyecilik anlayışı” gibi kavramların da kullanıldığını hatırlatan Büyükerşen, “Bana sorulduğunda , 'Şehir Hizmetkarıyım' yanıtını veriyorum. Galiba kavramın en Türkçe ve en doğru yanıtı da budur” diye konuştu.
Yeryüzünde ilk şehirlerin veya ilk medeni şehirlerin Anadolu'da kurulduğunu ifade eden Büyükerşen, “Böylesi bir uygarlığın mirasçısı olmak gurur verici bir şey. Ama üzerinde düşünmek mecburiyetimiz de var. Şehirlerimizin bir çoğu, son 30-40 senede şehir olma vasıflarından çoğunu maalesef kaybetti. Bir şehri şehir yapan özelliklerin tümünü belki sayamayız, ama şunların olması zorunludur: Şehir medeniyettir; şehir davetkardır; şehir canlıdır; Şehir insan içindir; şehir yetiştirir; şehir gelecek vaat eder; şehir sokağa çağırır; ve şehir buluşturur” dedi.
Ardından, bu özelliklerin her birini tek, tek açımlayan Büyükerşen, Eskişehir'den de örnekler vererek “Bir şehir hizmetkarı”nın, şehriyle ilgili gelecek tasarımından, endişelerinden, karşılaştığı engellerden örnekler verdi.
Şehir nedir” sorusuna bir yanıt vermenin de aslında ayrıca önemli bir vizyon gerektirdiğini kaydeden Büyükerşen, Şöyle devam etti: “Türkiye'nin belediyeler yasası büyük problemleri olan bir yasadır. Hükümet, güya bunu düzeltmek için, “yerel yönetim reformu” adı altında yeni bir kanun çıkardı, ama bu kanun bir reform değil ancak bir “deform” olarak nitelenebilir. Bu “deform” kanunu, şehirlerin nazım planlarının delik deşik edilmesine kapıları sonuna kadar açtı. Belediye başkanı, meclisin kevgire çevirdiği planı savunmak için İdari Yargıya gidebilir. İdari Yargı, kendi uzmanlık alanı olmadığı için bilirkişi kurulu oluşturur, onlardan görüşlerini ister. Dava bir yıl, iki yıl sürer. Ne yazık ki, karar Belediye Başkanı'nın istediği gibi çıksa bile 'Atı alan Üsküdar'ı' çoktan geçmiştir. Çünkü kanina göre, mahkeme kesin kararını verinceye kadar Belediye Meclisi'nin yaptığı değişiklik geçerlidir! Belediye Başkanı, boşuna uğraş vermiştir. Şehrini koruma çabası hiçbir işe yaramamıştır! Bir gariptir benim memleketim! Ama 'reform' kanunları bile böyle çıkar memleketimde….”
Dinleyicilere sorular soran ve aldığı yanıtlara göre konuşmasını sürdüren Büyükerşen, “Birlikte görüyoruz ki, şehirlerimizin nasıl yönetildiğine ilişkin, belediyelerimizin hangi sorunlarla karşı karşıya olduğuna ilişkin çok fazla bilgimiz ve ilgimiz yok. Böyle olunca doğumdan ölüme kendimizi teslim ettiğimiz, hayatımızda son derece önemli rol oynayan belediyelerimizin işlevlerini de, bu işlevlerini nasıl yerine getirdiklerini de çok iyi bilmiyoruz” dedi.
Büyükerşen, konuşmasını tamamlamasının ardından dinleyicilerine kitaplarını imzalayıp bir süre sohbet etti.
Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Bursa'da belediyeciliği anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com