Belediyeden jeotermal atak

Belediyeden jeotermal atak
Türkiye'de ilçeler bazında jeotermal enerji ile ısınmada 7 bin 500 konut ve işyeri ile birinci sırada yer alan Kütahya'nın Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Simav'ı İç Ege'nin cazibe merkezi haline getirmek için hazırladığı pro

Türkiye'de ilçeler bazında jeotermal enerji ile ısınmada 7 bin 500 konut ve işyeri ile birinci sırada yer alan Kütahya'nın Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Simav'ı İç Ege'nin cazibe merkezi haline getirmek için hazırladığı projelerin başına jeotermal enerjiyi yerleştirdi.
Karahan 2009 ve 2010 yıllarında 7 bin 500 aboneye Bin 500 yeni abone ilave ederek ilçede jeotermal enerji ile ısınan konut ve işyeri sayısını 9 bine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Kış mevsimi başlamadan önce ilçenin 101 Evler Mahallesinden 110 konuta daha jeotermal enerji vererek konutlara temiz ve ucuz ısınma sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Karahan, 2010 yılında da ilçenin en modern mahallesi sayılan Esenevler Mahallesinde bin, Karakür ve 101 Evler Mahallesinde 500 dolayındaki konuta jeotermal enerji vermenin hesaplarını yaptıklarını bildirdi. Karahan, 2009 ve 2010 yıllarında gerçekleştirmeyi planladıkları Bin 500 dolayındaki konut veya işyerine yeni jeotermal enerji verme konusunda belediye olarak hiçbir sıkıntılarının bulunmadığını kaydetti.
101 Evler Mahallesi'nden 2010 yılında sonra Karakür ve Esenevler Mahallelerindeki konut ve işyerlerinin de termal enerjiyle ısınmasının Simav'ı İç Ege'nin yeni cazibe merkezi haline getireceğini dile getiren Karahan, “ Simav'da yaşamak bir ayrıcalık haline gelecek. Amacımız termal enerjiyi ilçe genelindeki toplam 12 bin konutun tamamına ulaştırmak. Simav halkı için artık ucuz ve kaliteli ısınmayı hayal olmaktan çıkarmanın planlarını yapıyoruz” diye konuştu.
Jeotermal enerji ile ısınmanın ilçe halkına sonsuz yararlar sağladığına dikkat çeken Belediye Başkanı Kasım Karahan,” Öncelikle temiz enerji kaynağı, jeotermalle ısınmak ve 24 saat sıcak su kullanma olanağına sahip olmak yaşam kalitesini artırmaktadır. İlçemiz, bu sayede daha da yaşanır hale gelecek” şeklinde konuştu
Ortalama büyüklükteki bir konutun aylık ısınma giderinin 50-60 TL dolayında bulunduğuna dikkat çeken Karahan, Simavlı bir abonenin ısınma bedeli olarak belediyeye yılda ortalama 700 TL dolayında bir ödeme yaptığını vurguladı.
Jeotermal enerji ile ısınmanın bir de çevre dostu olmasının önemli bir özellik olduğuna değinen Karahan, ilçedeki konutların tamamına yakın bir bölümünün jeotermal enerji ile ısınmasının bu yüzden büyük bir önem arz ettiğini ve termal enerjiden yararlanmayı bu yüzden öncelikleri arasında ilk sıralara aldıklarını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com