Belediye'den "sıcak" adım!

Belediye'den "sıcak" adım!
Kütahya Belediyesi Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'ne (JKBB) üye oluyor. Kaynaklar bakımından Kütahya'nın da önemli bir potansiyele sahip olduğunun belirten Başkan İça, birliği üye olarak jeotermal zenginliğe sahip belediyelerle ortak hareket ed

Kütahya Belediyesi Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'ne (JKBB) üye oluyor. Kaynaklar bakımından Kütahya'nın da önemli bir potansiyele sahip olduğunun belirten Başkan İça, birliği üye olarak jeotermal zenginliğe sahip belediyelerle ortak hareket edip, kenti bu alanda daTürkiye vitrinine taşımayı hedeflediklerini belirterek; 'Komşumuz Afyonkartahisar bu yönde bizden çok ileri ama bizim de sıcak su bakımından kaynaklarımız çok zengin bu yönde ilk adımımızı atıyoruz' dedi.
-KÜTAHYA BELEDİYESİ JEOTERMAL KAYNAKLI BELEDİYELER BİRLİĞİ'NE ÜYE OLUYOR-
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Kütahya Belediyesi, üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği ile tarihini dünya çapında duyuracak çalışmaların ardından şimdi de Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'ne üye oluyor. Üyelik ile ilgili karar Belediye Meclisi'nde önceki gün onaylanırken, bu birliktelikle kentteki jeotermal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve dünyaya tanıtılması da hedefleniyor.

-TÜRKİYE'NİN VİTRİNİNE TAŞINACAK-
Toplantıda Kütahya'nın Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'ne niçin üye olması gerektiğini üyelere anlatan İça, bu üyelikle birlikte Kütahya'nın bilinçli ve programlı bir şekilde jeotermal kaynaklarını değerlendireceğine dikkat çektti.
Konuyla ilgili açıklama yapan İça, başkanlığını Kırşehir Belediyesi'nin yürüttüğü birliğe, Kütahya'nın da üye olması konusunda yoğun talep olduğunu ve bu talebi değerlendirdiklerini kaydetti. Jeotermal kaynaklar bakımından Kütahya'nın da önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen İça, birliği üye olarak jeotermal zenginliğe sahip belediyelerle ortak hareket edip, Kütahya'yı bu alanda da Türkiye vitrinine taşımayı hedeflediklerini kaydetti.

-KÜTAHYA SAĞLIK ÇALIŞTAYI İLE JEOTERMAL TURİZMİN ÖNEMİ VURGULANMIŞTI-
2010 yılının Kasım ayında Kütahya'da “Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı” gerçekleştirilmiş, Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen çalıştıyda Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya'nın sıcak su kaynakları bakımından zengin olduğunu; ancak bu sıcak su kaynaklarının değerlendirilemdiğini belirtmiş;'Kütahya'da sıcak su hazinesi var bu hazinenin farkına varılması gerekiyor' şeklinde avar olan sıcak su kaynaklarına dikkat çekmişti.
Kavuncu, sağlık ve termal turizmin sıcak su kaynaklarının fazla olamasına rağmen Kütahya'da yeteri kadar gelişmediğine dikkat çekmiş, Kütahya'da sıcak su kaynaklarının yoğun olduğu yerlerin çokluğuna dikat çekerek;' Bu yerlerin mutlaka değerlendirilmesi grekiyor. Sıcak su ömürü uzatmaz ancak insanın yaşamı boyunca sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar. Dünya toplumlarıda bu sıcak suyunun faydalarının farkına vardıkarı için sıcak su, SPA ve wellness turizmini geliştirme yönünde önemli atılımlar gerçekleştirirken Kütahya'nın bu konuda kendini tam olarak gerçekleştiremediğini düşünüyorum' şeklinde açıklamalarda bulundu.

-JEOTERMAL ÇALIŞTAYI SİMAVDA'DA GERÇEKLEŞMİŞTİ-
J.K.B.B. temsilcilerinin de katıldığı 'Kaygımız büyük, Jeotermaline Sahip çık konulu çalıştay' 03-04 Temmuz 2010 tarihlerinde 8 bin konutun Jeotermal enerji ile ısıtıldığı Kütahya' nın Simav ilçesinde gerçekleşmişti. Çalıştay da Simav, Eynal, Çitgöl ve Naşa Jeotermal Sahası mevcut durumu, Jeolojik yapısı ve bölgede yapılan üretim çalışmalar, bölgesel gelişim politikalarının belirlenmesi, Jeotermalin bölgesel kalkınmadaki yeri ve belediyelerin yaşadığı sıkıntılar ortaya konularak tartışılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com