Belediyesine bak soruşturmasını al

Belediyesine bak soruşturmasını al
En fazla soruşturulma talep edilen ve soruşturma izni verilmeyen belediyelerin AKP'li olduğunu ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın benzer içerikli soru önergelerini yanıtlayan İdris Naim Şahin, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden bu yana soruşturma izni verilen ve verilmeyen belediyeleri açıkladı.

Şahin’in soruşturulma izni verilen ve verilmeyen belediyelere ilişkin rakamları açıklaması, en fazla soruşturulma talep edilen ve soruşturma izni verilmeyen belediyelerin AKP'li olduğunu ortaya çıkardı. Açıklanan rakamlara göre, AKP'li belediyeler için istenen soruşturma izinlerinin sadece yüzde 43’ü kabul edilirken, bu oran CHP’li belediyelerde yüzde 53’ü, MHP’li belediyelerde yüzde 64’ü, BDP’li belediyelerde ise yüzde 72’yi buluyor.

İşleme bile konmadı
Şahin, 2009 seçimlerinden bu yana başkanlar ve diğer belediye görevlileri hakkında 2 bin 450 işleme konulmama onayı ve 2 bin 250 araştırma/ön inceleme onayı alındığını belirtti. Şahin, bakanlıkça görevden uzaklaştırılan 21 belediye başkanından 11‘inin BDP’li, 4’ünün CHP’li, 3’ünün AKP'li, 1’inin ANAP’lı, 1’inin BTP’li ve 1’inin de bağımsız olduğunu açıkladı.

En çok talep en az izin AKP’ye
Şahin’in verdiği rakamlara göre,  en fazla soruşturma izni talep edilen belediyeler AKP'li olmasına karşın, en fazla oranla soruşturma izni reddedilen belediyelerin de AKP'li olması dikkati çekti. Açıklanan rakamlara göre, soruşturma izni talep edilen belediyelerden soruşturma izni verilenlerin oransal değeri partilere göre şöyle (SYE)

Milliyet

Etiketler: , , , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com