Belediyeye "1 Milyon TL" Fatura Kesildi

Belediyeye "1 Milyon TL" Fatura Kesildi
2005 yılında Kütahya Beldiyesi'ne özelleştirme ile tahsis edilen Azot sitesi içerisinde bulunan taşınmazlardan Kütahya Belediyesi'nin elde ettiği 1 milyon TL'lik kâr gelirinin Maliye 'nin isteği doğrultusunda Kütahya Belediye Meclisi'nin ald

2005 yılında Kütahya Beldiyesi'ne özelleştirme ile tahsis edilen Azot sitesi içerisinde bulunan taşınmazlardan Kütahya Belediyesi'nin elde ettiği 1 milyon TL'lik kâr gelirinin Maliye 'nin isteği doğrultusunda Kütahya Belediye Meclisi'nin aldığı kararla Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü'ne geri ödeneceği açıklandı.
Azot Sitesi içerinde bulunan taşınmazların Kütahya Belediyesi'ne tahsis edilmesinden sonra Belediye tarafından bu taşınmazların özel sektöre kira bedeli karşılığında verildiği ve bu kira gelirlerinden elde edilen kârın Kütahya Belediyediyesi tarafından Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü'ne geri verilmesi konusu Belediye Meclisinde kabul edildi. Böylece Kütahya Belediyesi Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü'ne yaklaşık olarak 1 milyon TL ödeyecek.
Mülkiyeti daha önce Kütahya Gübre San AŞ'ye ait iken özelleştirme ile Kütahya Beldiyesi'ne tahsis edilen Azot sitesi içerisinde bulunan taşınmazlardan elde edilen kar gelirlerinin Kütahya Belediyesi tarafından Defterdarlığa geri ödenmesi ve Defterdarlık ile Kütahya Belediyesi arasında protokol yapılması konusu Küthaya Belediye Meclisinde oy birliği ile kabul edildi.
Kütahya Beldiye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Belediyesi'ne tahsis edilen Azot Sitesi içerisinde bulunan taşınmazlardan elde edilen gelirlerin Maliye'nin istediği doğrultusunda Defterdarlığa geri ödenmesi gerektiğini belirterek, konuyu 25 Haziran Cuma günü Olaganüstü toplan Belediye Meclisi'ne taşıdı.
Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edilen tasarıya göre 2005 yılından bu yana Kütahya Belediyesi tarafından işletilen Azot Sitesi içerisinde bulunan taşınmazlardan elde edilen kâr gelirlenin Kütahya Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü'ne geri ödenmesi konusu kabul edildi.
Kütahya Beldiyesi ikinci Dönem birinci Olağanüstü toplantısı 25 Haziran Cuma günü saat 20:00'de Belediye Kültür Sarayı Meclis Salonunda Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça başkanlığında gerçekleştirilmişti.
1 MİLYON TL DEFTERDARLIK MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNÜ'NE NİÇİN ÖDENCEK?
Kütahya Belediye Meclisi'nde konu ile ilgili şu açıklamalara yer verildi:
'Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 07.12.2004 tarihli 122 sayılı kararı ile azot sitesi sosyal tesisleri içerisinde bulunan taşınmazlar belediyemize tahsis edilmiştir. Kütahya Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü'nün 17.05.2010 tarihle ve gerekli yasa sayıları ile C-145,146 ve 147 nolu binalar A-43 nolu bina E-1,2,3,4,5,6 D-159,160,161,162 ve 163 nolu binalar C-151 ve 152 nolu binalar D-165,166, 167, 168 nolu binalar ile E-7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, nolu binaların üçüncü kişilere kiraya verilmesi sonucu belediyemizce elde edilen kira gelirlenin genel bütçeye aktarılmasını talep etmektedirler. Bahse konu olan belediyemize tahsis olan taşınmazların teslim tarihi olan 02.03.2005 tarihinden bu güne kadar alınan katılım paylarının Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğünü'ne ödenmesi konusunun ve Maliye Bakanlığı'nın milli emlak müdürlüğü 09.05.2005 tarih ve 3122-18598 sayılı ve 18009 sayılı yazıları ile Yıldırım Beyazıt mahallesinde bulunan ve mülkiyeti hazineye ait olan 3174 metrekare olan taşınmaz tarım il müdürlüğü lojmanları kız öğrenci yurdu ve kadın evi olarak kullanılmak üzere belediyemize tahsis edilmiştir. Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü 08.06.2010 tarihle bahse konu olan yerin tahsis amacı dışında kullanıldığı ile hazine taşınmazlarının idaresi hakkındaki yönetmeliğin 70/5'ni maddesindeki geçen bakanlık bu taşınmazların üçüncü kişilere kiraya verilmesine ilişkin olarak adına tahsisi yapılan idarelerle protokol yapmaya yetkilidir. Hükümü uyarınca Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü ile protokol imzalanması konusunun meclis gündemine alınmış ve oy birliği ile kabul edilmiştir' şeklinde açıklamalara yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com