Belgeler mahkemeye ulaştı

Belgeler mahkemeye ulaştı
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 12 Eylül askeri darbesine ilişkin davanın dördüncü duruşmasına devam ediliyor.

Davada önceki duruşmada çeşitli devlet kurumlarından talep edilen belgelerin çoğu mahkemeye ulaşırken, davanın sanıkları dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın sağlık durumuna ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na yazılan yazının cevabı gelmedi.

12 Eylül Davası’nın dördüncü duruşmasında dosyanın incelenmesi ile 1 Mayıs 1977 tarihinde Taksim Meydanı’nda gerçekleşen olaylarla ilgili belgelerin değişik kurumlardan istendiği, MİT tarafından düzenlenen 1 Mayıs 1977 raporunun mahkemeye ulaştığı ifade edildi. Raporun, hazırlayan Başbakanlık Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından değil, Genelkurmay Başkanlığı tarafından mahkemeye gönderildiği belirtildi. Rapor için hazırlan üst yazıda Genelkurmay’ın ‘rapor kendileri tarafından hazırlanmadığı için devlet sırrı olup olmadığı konusunda tereddüde düşüldüğü’nü belirttiği kaydedildi. Bu nedenle Genelkurmay’dan gelen raporun durum aydınlığa kavuşuncaya kadar mahkemenin kasasında saklandığı, MİT’ten gelen “rapor devlet sırrı değil” yazısı üzerine onaylı suretinin dava dosyasına alındığı belirtildi.

Bununla birlikte önceki duruşmada 12 Eylül Darbesi sonucu herhangi bir yargı kararı bulunmadığı halde, meslekten çıkartılan öğretim üyesi bulunup bulunmadığı konusunda YÖK’e yazılan yazıya da cevap geldi. YÖK’ten gelen cevapta bazı üniversitelerin görevden çıkarılan öğretim üyelerinin isimlerini, bazılarının ise sayılarını verdiği görüldü.

MİT'İN 'DARBE KONUSUNDA BİLGİ VERDİĞİ' BELGESİNE RASTLANMADI

Ayrıca 12 Eylül öncesinde TSK tarafından Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e verildiği belirtilen, darbe ile ilgili uyarı mektubunun da fotokopisi davayı gören mahkemeye ulaştı.Bu bağlamda MİT, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na yazılan yazılar neticesinde “Bir askeri darbe yapılacağı konusunda, MİT tarafından bu kurumlara bilgi verilip verilmediği yönünde” yazılan yazıya da cevap verildi. Kurumlar böyle bir belgeye arşivlerinde rastlanmadığını bildirdi. Mahkemenin önceki duruşmalarda Milli Savunma Bakanlığı’ndan Fatsa Olayları hakkında istediği belgelerle ilgili dosya da mahkemeye ulaştı. Fatsa Olayları ile ilgili iki klasör belgeden bir klasörünün Erzincan Sıkı Yönetim Mahkemesi’nin olaylarla ilgili kararının fotokopisi olduğu, ikinci klasörde ise 12 Eylül Darbesi öncesi ve sonrasına bölgede yaşanan olaylarla ilgili bilgi ve belgelere yer verildiği iade edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na işkence iddiaları ile ilgili yazılan yazının cevabı da mahkemeye ulaştı. Komutanlığın cevabında ilgili belgelerin, sıkıyönetim komutanlıkları, askeri savcılıklar ve mahkemeler gibi kurumlarda bulunabileceği, bu belgelerin çok sayıda olduğu, kayıt sistemi bulunmadığı, sanık ismi belirtildiği takdirde araştırma yapılabileceği belirtildi.

EVREN VE ŞAHİNKAYA'NIN SAĞLIK DURUMU İÇİN İSTANBUL ADLİ TIP KURUMU BEKLENİYOR

Mahkemenin Genelkurmay Başkanlığı’ndan istediği 12 Eylül öncesi yapılan sıkıyönetim koordinasyon toplantılarının yazıya dökülmüş bazı kayıtları da ulaştı. Bu kayıtlar ihtilal yapacağı iddia edilen kişilerin yaptığı toplantılar değil, sıkıyönetim koordinasyonu için resmi olarak yapılan toplantıların notlarından oluşuyor. Bu notlarda 12 Eylül döneminde yapılan toplantılarda askeri yetkililerin ileri sürdüğü görüşler de yer alıyor.

Ayrıca Bayrak Harekat Planı’nın güncellenmesi ile ilgili belgeler de mahkemeye ulaştı. Bayrak Planı belgelerinin eksik sayfalarının gönderen kurum tarafından fotokopi ile tamamlandığı belirtildi. Mahkemenin davanın sanıkları olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın sağlık durumlarının belirlenmesi ile ilgili işlemler konusunda, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na yazdığı yazının cevabının ise henüz gelmediği öğrenildi. Sanıklar Evren ve Şahinkaya’nın sağlık durumlarının netleşmesinin ardından duruşmalara katılıp katılmayacağı belirlenecek. Gerek müdahiller gerekse müdahil avukatları önceki duruşmalarda sanıkların gerekirse kafes içerisinde mahkemeye getirilmesini talep etmişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com